Ekonomska kriza svakim danom sve više uzima danak, a oni koji su zaduženi za financijski aspekt, bilo u državi, tvrtki ili vlastitoj firmi, na sve se moguće načine trude srezati troškove. Država Kanzas došla je na ideju da bi mogla uštedjeti ukidanjem smrtnih kazni.
Prema nekim izvještajima ukidanje smrtne kazne moglo bi uštedjeti znatne iznose novca koji bi bio korišten za razne edukacijske programe te programe rehabilitacije prijestupnika. Osim Kanzasa, o ukidanju smrtne kazne ozbiljno razmišljaju i Colorado, Maryland, Montana, New Hampshire, Nebraska i Novi Meksiko.
Ovaj prijedlog o ukidanju mnoge je, pak, razljutio pa neki tvrde kako pravda nema cijenu. - Naš je zakon o smrtnoj kazni koristan alat za provođenje zakona koji donosi zadovoljštinu obiteljima kojima je nanesena bol okrutnim zločinima - izjavio je kanzaški glavni državni odvjetnik Stephen Six.
Prema nekim procjenama iz 1992. godine u Teksasu porezni obveznici izdvajaju 2,3 milijuna dolara za izvršenje smrtne kazne, dok se za doživotnu kaznu izdvaja 750.000 dolara. U Kanzasu su ti iznosi, pak, 1,26 milijuna dolara, odnosno 740.000 dolara.
Osim toga, ako se uzmu u obzir troškovi suđenja, brojke se još više razlikuju. Naime, suđenje u kojem je presuda smrtna kazna stoji u pravilu 16 puta više nego suđenje u kojem kazna nije smrt. Žalbe u slučaju smrtne kazne stoje 21 put više.
Sve u svemu, ako se smrtna kazna uistinu ukine zbog troškova, moći ćemo reći da je, za razliku od onih kojima je uvelike otežala život, kriza i doslovno - spasila život. (NaM) |