Tibet ''otvorio vrata'' turistimaNakon tromjesečnog vala nasilja i antikineskih prosvjeda, Tibet je ''otvorio vrata'' stranim turistima, javljaju kineski mediji.
- Regija je ''sigurna'', domaći i inozemni posjetitelji su dobrodošli - citirala je Xinhua lokalnog tibetanskog šefa turizma.
Kina je zabranila stranim turistima posjet Tibetu nakon izbijanja nereda u ožujku, a dopuštenje o ponovnom dolasku odnosi se na kratke, strogo kontrolirane posjete, koji, tako organizirani, prolaze glatko. Nemiri u Tibetu započeli su 10. ožujka, na godišnjicu tibetanskog ustanka protiv kineske vladavine.
Međutim, posjet stranim novinarima i dalje ostaje ograničen. Glasnogovornik ministarstva vanjskih poslova Liu Jianchao objasnio je kako će se izvješća o broju posjetitelja Tibeta početi izrađivati što je prije moguće, a vraćanje situacije u normalu ubrzat će taj proces.
Kratka povijest sukoba
Budistički redovnici vodili su antikineske prosvjede u Lhasi koji su prerasli u velike nemire, kako u Tibetu, tako i okolnim pokrajinama. Kina izvještava da je u nemirima ubijeno najmanje 19 ljudi, ali tibetanski izgnanici govore o desetcima ubijenih od strane kineskih snaga sigurnosti. Bez sumnje, radi se o najgorim neredima na tom području u posljednjih dvadeset godina.
U pritvoru se još uvijek nalazi 116 ljudi, izjavio je prošli tjedan kineski službenik, ali postoji opravdan strah aktivista za ljudska prava kako je riječ o puno većem broju ljudi.
Poslije svibanjskog međunarodnog pritisaka na Kinu, pokrenuti su razgovori između Dalaj lame, tibetanskog duhovnog vođe, i kineskih političkih dužnosnika, a na kojima je Dalaj lama optužen za orkestriranje nereda i poticanje nasilja. Jasno da je dobitnik Nobelove nagrade za mir strogo odbio takve optužbe.
Drugi krug razgovora je odgođen zbog devastirajućeg potresa u pokrajini Sečuan, u Kini. Tibetanski aktivisti optužuju Kinu za inertnost u rješavanju problema i zamjeraju kinesko odugovlačenje pregovora.