U novom izvješću SZO-a upozorava se da usprkos značajnom napretku, društvo još uvijek zanemaruje žene u ključnim trenutcima njihova života.
Izvješće pod naslovom Žene i zdravlje: današnji dokazi , sutrašnji zadatci izdala je generalna direktorica SZO-a, dr. Margaret Chan.
„Ako je ženama uskraćena prilika da razviju svoj puni ljudski potencijal, uključujući i mogućnost zdravijeg i makar malo sretnijeg života, je li društvo kao cjelina zaista sretno? Što to govori o stanju društvenog napretka u 21. stoljeću?“, zapitala se dr. Chan.
„Vrijeme je da vratimo djevojkama i ženama ono što im pripada, da osiguramo da dobiju zaštitu i podršku koju trebaju kako bi mogle uživati osnovna ljudska prava u svakom trenutku svoga života , - to je njihovo pravo na zdravlje“, nastavila je.
U izvješću se ističe kako su diljem svijeta žene nositeljice zdravstvene zaštite, bilo u kući, zajednici ili u samo zdravstvenom sustavu, no zdravstvena zaštita i dalje ne odgovara na specifične potrebe i izazove s kojima se žene suočavaju tijekom života.
Otkrilo se i da se do 80% cjelokupne zdravstvene zaštite i 90% brige za bolesnike koji boluju od HIV/AIDS-a odigrava u kući, za što su gotovo uvijek zadužene žene „no vrlo često kroz tu esencijalnu ulogu prolaze bez podrške, neprepoznate i bez ikakve kompenzacije“.
Što se tiče zdravstvenih potreba žena, neki aspekti zaštite zdravlja žene, poput brige tijekom trudnoće, primarniji su nego mentalno zdravlje žene, sprječavanje seksualnog nasilja, traganje za bolestima i liječenje raka vrata maternice, pokazalo se u izvješću.
Istraživači su naveli i da su srčani i moždani udar, za koje se često misli da su „muški“ problemi, dva glavna uzroka smrti kod žena. Žene često imaju drugačije simptome no muškarci, što doprinosi velikom broju neprepoznatih bolesti srca kod žena. Kod žena se te bolesti razvijaju kasnije no kod muškaraca.
„Nećemo vidjeti značajan napredak sve dok se prema ženama postupa kao prema građanima drugog reda u mnogim dijelovima svijeta“, rekla je dr. Chan.
„U tolikim društvima muškarci imaju političku, društvenu i ekonomsku kontrolu. Zdravstveni sektor mora biti zbog toga zabrinut. Ti nejednaki odnosi moći prenose se na neravnopravnost u pristupu zdravstvenoj zaštiti i nejednakosti u kontroli nad zdravstvenim resursima“, zaključila je dr. Chan na kraju.
Za MojDotor:
Lovro Lamot, dr.med.
izvor. www.mojdoktor.hr