Piše: Iz Ženeve Tanja Rudež
Foto: AP
- Ovo je vrlo značajan datum za CERN, ali i za sve nas. Ovo je početak nove ere i danas slavimo zbog onoga što smo dosad postigli, ali i zbog nade u nova otkrića - izjavio je generalni direktor CERN-a Robert Aymar uoči puštanja u rad LHC-a, najvećeg stroja na svijetu, koji se nalazi na dubini od 100 metara u tunelu opsega 27 kilometara, što se jednim dijelom nalazi u Švicarskoj, a drugim u Francuskoj.
U LHC-u će se sudarati protoni, a jutros je pušten prvi snop protona, po čemu je današnji događaj, koji prati nekoliko stotina akreditiranih novinara iz cijelog svijeta, dobio ime "First Beam Day". Prvi snop protona pušten je u LHC oko 9,30 sati. Kada je Lyn Evans, voditelj LHC-a, iz Glavnog kontrolnog centra CERN-a najavio da je snop protona pušten do prve kontrolne točke, popraćen je pljeskom kolega fizičara i novinara.
Dvadeset i sedam kilometara dug put snopa protona odvijao se u osam etapa od jedne do druge kontrolne točke i završen je oko 10.25 sati. Taj trenutak dočekan je uzvicima ‘Bravo’ i ‘Super’, a Lynn Evans nije krio svoje zadovoljstvo. Uz njega su bili generalni direktor CERN-a Robert Aymar te tri bivša direktora koji su radili na realizaciji projekta LHC, Carlo Rubbia, Chris Llewellyn Smith i Luciano Maiani.
Bude li se sve odvijalo po planu, u LHC-u će za oko mjesec dana početi prvi sudari protona. Ipak, LHC će se mjesecima "uhodavati", da bi punim intenzitetom počeo raditi za tri godine. Kada bude u punom pogonu, svake sekunde bit će milijardu sudara protona s protonima. Fizičari se nadaju da će jednom u tisuću milijardi sudara nastati famozni Higgsov bozon, koji će se odmah raspasti tako da će ga detektirati dva golema i izvanredno sofisticirana detektora CMS i ATLAS. Higgsov bozon je ključ za razumijevanje mase, a teorijski ga je 1964, godine predvidio britanski fizičar Peter Higgs. Zbog neuhvatljivosti popularno je nazvan "božjom česticom".
Na svim eksperimentima u sklopu projekta LHC, koji se razvija već 20 godina, sudjeluje oko 10.000 znanstvenika i inženjera iz 85 zemalja. Među njima je i dvadesetak hrvatskih fizičara svih generacija. Ovih dana u CERN-u je šestero naših fizičara; "veterani" dr. Daniel Denegri, dr. Guy Paić i dr. Danilo Vranić, koji desetljećima surađuju u CERN-u, zatim dr. Vuko Brigljević te dvoje mladih znanstvenih novaka, Senka Đurić i Srećko Morović.
Početku lova na božju česticu svoj je logo prilagodio i Google