NAjnovije otkriće na arktiku zabrinulo znanstvenike, jer upućuje na mogući apokaliptičan ishod
Opet panika: metan s Arktika uništit će život na Zemlji?!
Orjan Gustafsson
|
Metan je već odavno evidentiran na tom području, no prvi je put ustanovljeno njegovo oslobađanje. Metan se inače stvara prirodnim putem. U atmosferu se ispušta uglavnom kao enterični plin domaćih životinja, te kao posljedica raspadanja organskih tvari.
Tijekom nekoliko tisuća godina metan se taložio u ledenom pokrivaču, kao i u dubljim ledenim strukturama, što je potvrđeno eho-sounderima i drugim instrumentima za ispitivanje morskih dubina.
- Ljudskim utjecajem mijenja se klima. Zagrijavanjem površina Zemlje se isušuje, metan oksidira zbog vlažnosti Arktika, te se na kraju oslobađa u atmosferu. Ove devijacije metana, odnosno mjehurići koji su isplivali na površinu, uočeni su u Istočnosibirskom i Laptevskome moru, rubnom moru Arktika. Procijenili smo da je riječ o nekoliko desetaka tisuća četvornih kilometara površine, što je zapravo količina od nekoliko milijuna tona metana - objasnio je Gustafsson, dodavši kako su mjehurići metana nastali zbog porasta temperature Zemljine površine.
S druge strane, oslobađanje većih količina ovog plina može znatno ubrzati globalno otopanje leda. Potvrđuju to i podaci o arktičkoj regiji koja se zagrijava brže nego bilo koje drugo područje na planetu. Primjerice, u posljednja četiri desetljeća temperatura je na Arktiku narasla u prosjeku za 4 celzija.
Nakon ovog najnovijeg otkrića znanstvenici se s razlogom boje ubrzanog otapanja ledenih gromada čije bi posljedice mogle biti katastrofalne za ljudski rod.
- Metanski mjehurići probijaju kroz led velikom brzinom, pa se površina ne može više smrznuti. Sve to može dovesti do oslobađanja tko zna koliko milijuna tona stakleničkih plinova u atmosferu - dodaje Gustaffson, ne navodeći potencijalno rješenje ovoga problema.
merien ilić
Ostali krivciOd 1750. godine koncentracija metana u atmosferi porasla je za 151 posto. Već i male količine metana pojačavaju efekt staklenika. Izvori metana su vlažna područja, posebice polja riže, zatim uzgoj stoke (bakterije u želucu jedne krave dnevno proizvedu oko 100 litara metana), deponiji smeća, gnojivo, termoelektrane, te iskorištavanje zemnog plina. |