Foto: Corbis
Revolucionarna tehnika uključuje injekciju čije je trajanje puna tri dana - 14 puta duže od djelovanja morfija, a djeluje na kemikaliju koja mozgu prenosi informacije o boli.
Tim znanstvenika s University of North Carolina Chapel Hill School of Medicine otkrili su 'protein boli' i pretvorili ga u kemikaliju koja blokira bol. „Ovaj bi protein mogao biti ključni lijek protiv boli“, izjavio je voditelj istraživanja Mark Zylka. „Stvarno nas je oduševilo otkriće da jednostavna injekcija može imati takav učinak“, dodao je.
Prema istraživanju objavljenom u časopisu Neuron znanstvenici su genski modificiranim miševima s jakim bolovima u leđnu moždinu ubrizgali prostatičnu kiselu fosfatazu (PAP). Novi protein potisnuo je bol jednako djelotvorno kao morfij, međutim, djelovao je puna tri dana za razliku od morfija čiji učinak prestaje već nakon pet sati.
Kada je organizam ugrožen živčane stanice izlučuju adenozin trifosfat (ATP) koji izaziva osjećaj boli. Međutim, PAP pretvara ATP u ademozin koji pak suzbija osjećaj boli.
„Mogli bismo koristiti PAP u obliku injekcije za zaustavljanje boli poput morfija, no htjeli bismo ga modificirati tako da se može uzimati u obliku pilula“, objasnio je Zylka. (njd)