Oštre mjere indijskih vlasti i uvođenje policijskog sata zasad nisu uspjeli zaustaviti nasilne sukobe u kojima je poginulo najmanje 11 osoba.
Policija je u četvrtak na ulice gradova Orrise rasporedila 3,000 policajaca, ali ni oni nisu uspjeli spriječiti razaranje jedne crkve. Lokalni mediji javili su da su napadnute još četiri crkve, ali je policija uspjela odvratiti napadače.
"Policija provodi sigurnosne mjere u nekolicini područja", rekao je policijski zapovjednik Orrise Chandra Nanda.
Lokalne televizije prikazale su snimke hinduističke svjetine naoružane palicama kako postavlja prepreke na cestama, te napada crkve.
Dužnosnici navode da su napadnute i kuće kršćana iz kojih su istjerane žene i djeca. Stotine seljana pobjegle su u obližnje šume i planine.
Indijski ustav je sekularan, ali većina stanovništva je hinduista. Oko 2,5 posto stanovnika Indije su kršćani, ali u regiji Kandhamal, u kojoj živi oko 650 tisuća ljudi, kršćana ima oko 20 posto, od kojih je većina nedavno preobraćena na kršćanstvo.
U toj regiji države Orrise vjerski sukobi traju već godinama, a glavni je razlog sukoba djelovanje kršćanskih misionara.
Hinduističke skupine optužuju kršćanske svećenike da potkupljuju siromašne seljane i pripadnike najnižih hinduističkih kasti kako bi prihvatili kršćanstvo. Kršćani pak tvrde da hindusi iz najnižih klasa dobrovoljno prelaze na kršćanstvo kako bi pobjegli iz kompleksnog hinduističkog kastinskog sustava.
Ubojstva kršćana izazvala su i međunarodnu reakciju - papa Benedikt XVI. osudio je napade na kršćane u Orrisi, ali je također osudio i ubojstvo hinduističkog čelnika.
Izvor: MojPortal.hr/Hina