Nakon nekoliko mjeseci, skupina pretilih žena koje su su samo tijekom doručka konzumirale polovinu dnevno preporučenih kalorija, postigle su bolje rezultate u mršavljenju od skupine koja je tijekom jutra konzumirala manju količinu hrane, a samim tim i kalorija.
Voditeljica istraživanja, dr. Daniela Jakubowicz je na konferenciji održanoj u San Franciscu izvijestila kako je zajedno s kolegama zamijetila da manje obilni doručak kasnije potiče želju za većim količinama hrane.
Dr. Jakubowicz već 15 godina svojim pacijentima preporučuje konzumiranje obilnog doručka koji čini 610 od ukupno 1240 preporučenih dnevnih kalorija, uz manji udio masnoća i 58 grama ugljikohidrata i bjelančevina.
Druga skupina koja je sudjelovala u njezinu istraživanju konzumirala je doručak koji je činilo samo 290 kalorija, od čega sedam grama ugljikohidrata. Prva je skupina za ručak konzumirala 395, a za večeru 235 kalorija.
Nakon četiri mjeseca, skupina koja je konzumirala manje ugljikohidrata (druga) izgubila je prosječno više kilograma u odnosu na skupinu koja je dobivala obilan doručak.
No, nakon osam mjeseci, situacija se izmijenila u korist grupe koja je konzumirala obilniji doručak. I nakon daljnjih nekoliko mjeseci grupa s obilnijim doručkom nastavila je gubiti kilograme.
Dr. Jakubowicz je rekla kako su joj pacijenti koji su dobivali obilniji doručak rekli da su tijekom cijeloga dana osjećali manju glad i manju potrebu za hranom.
I u Britanskoj zakladi za nutricionizam vjeruju kako osobe koje konzumiraju manje obilan doručak siromašan ugljikohidratima ogladne puno prije ručka, zbog čega između obroka najčešće posežu za hranom prepunom masnoća i šećera, poput keksa, krafni ili kolača.
www.Hina|Net.hr/znanost |
22.06.2008. |