Odigraj "Tarot DA/NE"

Kalendar događanja

Član franjok

Upisao:

franjok

OBJAVLJENO:

PROČITANO

562

PUTA

OD 14.01.2018.

Kroz labirint zidova i žica do isusovih jaslica

Kroz labirint zidova i žica do isusovih jaslica
Provjerili smo što sve čeka turiste i posjetitelje Betlehema koji se odluče posjetiti Sveti Grad na dan Isusova rođenja.

Piše: Sandra Milković

www.jutarnji.hr


BETLEHEM - Betlehem je od Jeruzalema udaljen samo 8 km, ali put do njega pun je prepreka i traje, obično, 45 minuta. Kod Rahelina groba usko je grlo: tu Izraelci provjeravaju tko ulazi, a tko izlazi. Želite li doći vidjeti Isusove jaslice, najprije ćete morati labirintom žičanih ograda, kamera i neprobojnog stakla. Ovuda prolazi tek pokoji turist, svećenik ili diplomatski predstavnik, Palestinac samo uz posebnu dozvolu, a Izraelac - nikada.

Betlehem od Jeruzalema dijeli osam metara visok zid koji na nekim mjestima prolazi i kroz dvorišta kuća. Od ostatka Zapadne obale Betlehem, pak, dijeli niz kontrolnih točaka i cestovnih blokada pa se taj kršćanski sveti grad s većinskim muslimanskim stanovništvom pretvorio u prilično izoliranu enklavu. Pa ipak, grad ne odustaje.

- Ove je godine kroz Betlehem prošlo 1,250.000 turista, a na sam Božić ih očekujemo i do 30.000. Za dekoracije grada Palestinska samouprava omogućila nam je 50.000 dolara iz proračuna, a dobili smo još 28.000 dolara donacija od vodećeg mobilnog operatera - objašnjava ponosni gradonačelnik Victor Batarseh.

- Turizam se polako oporavlja, što je ovaj grad čekao još od druge Intifade - tvrdi gradonačelnik.

Nekad vrlo prosperitetan gradić s bogatom poviješću, tradicijom i respektabilnim sveučilištem doživio je velik udarac početkom druge Intifade, ustanka protiv okupacije 2000. godine. Upravo je jedna epizoda u valu tadašnjeg nasilja najjače pogodila Betlehem: opsada Bazilike Isusova Rođenja iz travnja 2002. godine.

Izraelska vojska je u sklopu velike akcije Obrambeni štit ušla u grad tražeći palestinske militante uvjerena da će to biti rutinskoj operaciji. Militanti svih palestinskih frakcija su, međutim, pružili oštar otpor. Bježeći pred vatrom njih 30-ak je našlo utočište u crkvi pretvorivši tako svećenike i slučajne posjetitelje u taoce. Izraelska vojska je, pak, svoj stožer utvrdila u obližnjem Centru mira i odatle uzvraćala vatru. Osim oružanog sukoba, vodio se i pravi medijski rat. Izraelci su optuživali Palestince za kukavičluk zbog skrivanja na svetome mjestu, a gnjevni kršćanski kler s papom na čelu Izraelce za skrnavljenje tog istog.

Nakon intervencije međunarodne zajednice i iscrpnih pregovora opsadno stanje je obustavljeno nakon 39 dana, kada se postigao dogovor o predaji militanata i njihovu izgonu iz grada. Neki su premješteni u Gazu, a neki dobili azil u Italiji, Španjolskoj i Engleskoj bez mogućnosti povratka u domovinu.

Taj je obračun uvelike naštetio gradu i njegovu gospodarstvu, prije svega turizmu kao glavnom izvoru prihoda, što je najviše pogodilo upravo kršćansku zajednicu.


- Kršćana je nekad u Betlehemu bilo 92%, a danas ih je tek 35%. Počeli su odlaziti još 1948. kada je počeo izraelsko-palestinski sukob, a taj se trend od onda samo nastavio. Odlučuju se na odlazak zbog teških uvjeta okupacije, ali i zato što već svi imaju neku rodbinu u inozemstvu - kaže gradonačelnik, inače i sam kršćanin.

Ipak, stvari kao da idu na bolje. Nakon samo šest godina od krvavog obračuna vjernici i turisti preplavljuju grad. Svi hoteli su trenutno prepuni, tvrdi gradonačelnik, a potvrđuju i hotelski menadžeri.

- Nemamo više slobodnih kreveta na Badnjak, Božić i Novu godinu. Sve je puno. Ove godine najviše turista dolazi iz Italije, Rusije i Rumunjske ali ima ih iz Srbije, Amerike pa čak i Indije. Smještaj po osobi košta oko 60 dolara - objašnjava nam Costandi Marzouka, voditelj smjene hotela Sancta Maria.

Za proslavu Isusova rođendana u Svetom Gradu podjednako se pripremaju i kršćani i muslimani. Vlasnici dućana su već odavno okitili svoje radnje božićnim drvcima i likovima djeda Mraza, dok zaposlenici gradskih službi i dalje užurbano postavljaju zvončiće i zvijezde na preostale rasvjetne stupove te kite drvca raznobojnim svjetlima. U božićnom je stilu okićeno i pročelje glavne džamije slavnog i drugog po redu Muhamedova kalifa, Omara Ibn Al-Khattaba, koji je na svojem putovanju kroz Betlehem u 7. stoljeću osobno naredio zaštitu svetog mjesta Isusova rođenja te kršćanskog klera koju od tada uglavnom uživaju.

Na glavnom trgu, nedaleko od Bazilike Isusova Rođenja, također je vrlo živo. Postavlja se pozornica za glazbenike koji će nastupiti na Badnjak, veliki zasloni za direktan prijenos polnoćke te sat za odbrojavanje posljednjih trenutaka stare godine. Suvenirnice su već opremljene jaslicama, križevima i krunicama svih veličina, a restorani logistikom za usluživanje brojnih vjernika.

- Zbog blagdana smo morali zaposliti dodatna četiri konobara i tri kuhara, kao i pomoćno osoblje za pranje suđa - kaže menadžer restorana St. George, inače vrlo popularnog među onim vjernicima koji polnoćku radije provode blizu crkve, a ne u njoj.

U grčko-pravoslavnom dijelu Bazilike Isusova Rođenja, gdje će se Božić slaviti nešto kasnije, još je relativno tiho, ali zato u susjednoj rimokatoličkoj crkvi Sv. Katarine glasno odzvanja buka čekića i bušilica. Između razvučenih kabela i naslaganih reflektora, mladi fratri užurbano daju instrukcije skupini majstora o rasporedu stotina privremenih stolica i postavljanju skela za rasvjetu. Crkva mora izgledati besprijekorno do srijede navečer, kada će u nju nahrupiti tisuće vjernika, diplomata i palestinskih uglednika, tradicionalno predvođenih predsjednikom, nekad Yaserom Arafatom, a danas Mahmudom Abasom.

Na Badnjak će u crkvu moći ući samo oni koji su nabavili ulaznice u svojim župnim uredima. Time se želi spriječiti nekontrolirana navala vjernika koja je prethodnih godina znala izazvati sveopći nered, pa čak i tučnjavu na malom, niskom ulazu u crkvu. Red i mir u svetom gradu će tijekom blagdana, osim regularnih palestinskih snaga sigurnosti, održavati i 900 policajaca čiji su angažman odobrili Izraelci, inače neskloni povećanju broja naoružanih Palestinaca.

Shvativši da i jedni i drugi imaju velike koristi od vjerskog turizma, izraelske i palestinske vlasti posljednjih godina uoči Božića usko surađuju kako bi kršćanima olakšali hodočašće u Svetu Zemlju.

“Božić je naš obostrani interes“, bila je glavna poruka visokog predstavnika izraelskog ministarstva turizma Raphaela Ben Hura iznesena na konferenciji za novinare održanoj u četvrtak u Jeruzalemu.

Izraelske i palestinske vlasti već tjednima blisko surađuju kako bi se hodočasnicima kojih se uoči Božića očekuje u velikom broju omogućilo nesmetano kretanje na relaciji triju svetih gradova Jeruzalem-Betlehem-Nazaret. Na konferenciji je iznesen podatak da je od dva milijuna turista koji su 2008. ušli u Izrael milijun hodočasnika koji istodobno posjećuju gradove palestinske samouprave.

- Postavit ćemo infopunktove na ključnim lokacijama te uvesti organizirani prijevoz iz Jeruzalema za Betlehem koji će biti operativan 24 sata na dan - izjavio je Ben Hur.

- Prijelazi na kontrolnim točkama bit će olakšani, a turisti i katolički kler neće biti podvrgnuti inače strogim kontrolama te će za njih biti osiguran posebni prometni trak. Izraelskim Arapima te nekim Palestincima također će biti olakšan ulaz u Betlehem - izjavio je šef betlehemskog Ureda za koordinaciju, pukovnik Eyad Sirhan.


Performansi, četiri koncerta i direktan prijenos polnoćke

Gradonačelnik Victor Batarseh iz svoga ureda na glavnom trgu nadgleda pripreme za proslavu Božića. Stigli smo mu nenajavljeno, ali on nas je svejedno primio, uguravši nas u svoj prepuni raspored negdje između s delegacijama UN-a i Brazila. Dok razgovaramo, trudi se nadglasati bušilice radnika koji s vanjske strane njegova ureda pribijaju veliki neonski natpis ‘Merry Christmas’.  Za Badnjak najavljuje bogat program.

- Osim koncerata i performansa umjetnika koji se već odvijaju po gradu, na sam Badnjak imat ćemo četiri koncerta na glavnom trgu. Točno u ponoć počet će prijenos polnoćke, a nakon odslužene mise vjernicima će se u tri ujutro obratiti i patrijarh - opisuje gradonačelnik.

Pregled najnovijih komentara Osobne stranice svih članova kluba
MAGIFON - temeljit uvid u Vašu sudbinu

DUHOVNOST U PROSINCU...

PROSINAC...

ASTROLOGIJA, NUMEROLOGIJA I OSTALO

BRZI CHAT

  • Član bglavacbglavac

    Danas je tužan dan. Molimo dragog Boga da se to više nikada ne dogodi. Anđele spavaj u miru. Roditeljima Bože daj snage da ovo izdrže. Iskrena sučut.!

    21.12.2024. 08:11h
  • Član bglavacbglavac

    Dobro jutro dragi magicusi, želim vam lijep i radostan dan. Neka vas svako zlo zaobiđe i neka vas prati samo sreća i ljubav. Lp

    12.12.2024. 06:42h
  • Član bglavacbglavac

    Dragim mališanima želim puno darova u čizmicama!

    06.12.2024. 08:39h
  • Član bglavacbglavac

    Lijep pozdrav Edin. Drago mi je da si svratio .

    30.11.2024. 18:08h
  • Član edin.kecanovicedin.kecanovic

    Hvala Bglavac, također.

    30.11.2024. 15:30h
  • Član bglavacbglavac

    Dragi magicusi, želim vam lijep i sretan vikend. Lp

    30.11.2024. 07:56h
  • Član bglavacbglavac

    dragi magicusi, danas je Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama. Učinimo sve da ih zaštitimo i nasilje već jednom prestane. Lp

    25.11.2024. 08:13h
Cijeli Chat

TAROT I OSTALE METODE

MAGIJA

MAGAZIN

Magicusov besplatni S O S tel. 'SLUŠAMO VAS' za osobe treće dobiMAGIFON - temeljit uvid u Vašu sudbinuPitajte Tarot, besplatni odgovori DA/NEPitaj I ChingAnđeliProricanje runamaSudbinske karte, ciganiceOstvarenje željaLenormand karteLjubavne poruke

OGLASI

Harša knjigeDamanhurSpirit of TaraIndigo svijetPranic HealingSharkUdruga magicusUdruga leptirićiInfo izlog

Jeste li propustili aktivacijsku e-mail poruku?

Javite nam se na info@magicus.info