Američki bankari dosjetili su se “genijalnog” načina bogaćenja. Dijelili su šakom i kapom stambene kredite siromašnima, što je cijene nekretnina diglo u nebo. Te su banke bile dioničarska društva pa su i njihove dionice i drugi vrijednosni papiri postali skuplji no ikad. Tržište je cvalo, menadžeri banaka uzimali su desetke milijuna dolara nagrada i nitko se u općoj euforiji nije uplašio opasnosti da siromasi prestanu vraćati dug. Kada se to ipak dogodilo, američki je financijski sustav pao na koljena. Njegov je krvotok zagađen “toksičnim” vrijednosnim papirima a dosta su ih kupile i europske banke. Sada ih ne mogu naplatiti, a u njih su “ulupale” stotine milijardi dolara. Zato u američkim i europskim bankama nedostaje novca, a Hrvatska živi na kreditima. Oni će biti sve teže dostupni. Ispuhivanje cjenovnog balona novca i nekretnina u SAD-u i Europi prizemljit će i nas. Streloviti rast cijene nekretnina i dionica, koji nije bio praćen rastom privrede, okončan je. Rate kredita će poskupjeti, a nekretnine i dionice pojeftiniti. Ako još u SAD-u dođe i do recesije, to jest ako BDP padne dva kvartala uzastopno, izlaz ćemo čekati godinama. Hrvatska će morati krenuti drugim putem. Dužni smo 60 milijardi dolara, a toliki je dug čak i energentima bogatu Jeljcinovu Rusiju 90-ih otjerao u bakrot. Skupi krediti za aute i stanove te potrošački krediti za luksuz su prošlost. Veliki neproizvodni projekti moraju biti zaboravljeni. No stručnjaci tvrde
BOMBA 'IZLIJEČILA' BURZU
Odluka američkoga Kongresa da neće dati 700 milijardi dolara pomoći financijskom sustavu proizvela je lančanu reakciju na burzama širom svijeta. Crobex je na početku trgovanja pao više od pet posto, a dionica HT-a na 240 kuna. Ina se zadržala na 2750 kuna, ali je padala tijekom dana. Zagrebačka burza “živnula” je nakon dojave o bombi koja se na koncu pokazala lažnom. Crobex se oko podneva popeo na minus od svega 2,4 posto, a do kraja dana do minus 1,8 posto. Dionica T-HT-a popela se na 257 kuna.Predsjednik uprave Ingre Igor Oppenheim smatra da je trenutačna situacija idealna za bogaćenje velikih dioničara, koji od uspaničenih malih “igrača” dionice kupuju vrlo jeftino. Ekonomski stručnjaci smatraju da dionice sada nije pametno prodavati. Nezavisni ekonomski analitičar Guste Santini vjeruje da će ova kriza proći, a nakon nje doći će do pozitivnih očekivanja. Dioničarima koji će sačuvati dionice poručuje kako neće izgubiti. Međutim, zabrinjava ga kako će kriza utjecati na naše gospodarstvo.
- U maloj i otvorenoj zemlji u tranzitu, gdje je dohodak vrlo nizak, opasnosti od ovakvih financijskih kriza mogu imati ozbiljne učinke na gospodarstvo - kazao je Santini.
U DANU IZGUBILI 50 HRVATSKIH PRORAČUNA
Hrvatski proračun za 2008. iznosi 120 milijardi kuna. Usporedimo li taj iznos s 1200 milijardi dolara, koliko je za jedan radni dan “isparilo” na burzama u SAD-u, ispada da su u trenutku izgubili 50 godišnjih proračuna Hrvatske. Ministar financija Ivan Šuker jučer je ustvrdio da je hrvatski financijski sektor stabilan, a bankarski jedan od najstabilnijih u Europi.