Međunarodno priznata liječnica dr. Pamela Peeke nedavno je pokrenula kampanju ''Strong the Bone'' kako bi ukazala ženama na sve što trebaju činiti za zdravlje svojih kosti. Potaknuta slučajem svoje majke koja i sama boluje od osteoporoze, a shvativši da i sama ima slabe kosti, željela je saznati koje su najbolje terapije, načini prevencije bolesti, ali i održavanja postojećeg stanja, kako bi to znanje mogla proširiti dalje.
Veća briga za frizuru nego za kosti
Opsežno istraživanje koje je provela medicinska američka udruga za žene obuhvatilo je više od 1000 žena koje pate od osteoporoze. Neka od saznanja do kojih su liječnici došli, zapanjujuća su. Čak polovica ispitanica uopće ne razumije svoju bolest. Još je šokantniji podatak da 30% oboljelih žena uopće ne prima nikakvu terapiju za svoju bolest.
Ono što je liječnike ostavilo zapanjenima, jest činjenica da je više žena spremno otići na frizuru ili nekakav tretman njege u kozmetički salon, nego na skeniranje gustoće svojih kostiju i brinuti o svojoj bolesti.
Što je zapravo osteoporoza?
Osteoporoza je svojevrsna neravnoteža, bolest koja uništava osnovno tkivo kostiju zbog čega su one krhke i lako lomljive. Ne obolijevaju sve žene od osteoporoze.
Rizični faktori za obolijevanje su pušenje, zatim biti malen i osjetljiv. Plavokose žene sklonije su bolesti. Česta konzumacija alkohola, 'sjedilački' način života, a genetika također igra ulogu.
Kako spriječiti osteoporozu?
Na prvom mjestu preventivnih mjera nalazi se tjelovježba. Najbolje od svega je vježbanje s opterećenjem. U studiji spomenutoj ranije u tekstu, pokazalo se kako se 60% žena nije moglo pohvaliti tjelesno aktivnim životnim stilom. Isto tako, žene bi trebale povećati unos kalcija i vitamina D u organizam.
Najnovija terapija za osteoporozu nema oblik tableta koje se piju svakodnevno i imaju previše negativnih nuspojava, već se radi o infuziji koja se prima jednom godišnje. U zapadnim zemljama ovaj je oblik terapije jako dobro prihvaćen među oboljelim ženama, koje su na ranije terapije prilično negativno reagirale.
Dr. Peeke savjetuje ženama da svoj prvi pregled gustoće kostiju, čak i ako nemaju rizične faktore, obave već nakon svoje 40. godine života.