Riječ je o rukopisu koji sadrži Novi zavjet, a nastao je u četvrtom stoljeću u Egiptu.
Ravnatelj sveučilišne knjižnice u Leipzigu profesor Ulrich Johannes Schneider izjavio je na predstavljanju da je projekt digitalizacije ključni korak prema neograničenom korištenju starih djela.
Codex Sinaiticus sadrži samo tekst, napisan isključivo velikim slovima, bez razmaka i slika.
U digitalnoj verziji korisnici će moći vidjeti taj tekst, listati stranice i povećavati dijelove teksta, a na raspolaganju su im i grčka transkripcija te njemački prijevod.
Sveučilišna knjižnica u Leipzigu namjerava do 2009. u suradnji sa Sveučilišnom knjižnicom u Petrogradu u Rusiji, British Libraryjem i samostanom Svete Katarine u Egiptu digitalno obuhvatiti svih 390 sačuvanih listova.
Navedene ustanove posjeduju dijelove Codexa Sinaiticusa.
Projekt se može dalje nadograđivati, a korištena tehnologija može se iskoristiti za slične projekte, priopćila je tvrtka Microsoft koja je poduprla projekt.
Profesor povijesti u Leipzigu Reinhold Scholl pretpostavlja da će digitalizacija najstarije očuvane Biblije "potaknuti istraživanje".
Listovi pergamenta na kojima se nalazi tekst vrlo su osjetljivi, a njihova vrijednost onemogućuje njihovo korištenje od strane široke publike.
Digitalne snimke omogućit će uvid u više detalja nego što je to moguće na izvorniku.