Bolivija je ostvarila pobjedu u svojoj kampanji za dekriminalizaciju kokinog lišća. Ovoga je tjedna ponovo primljena u UN-ovu Konvenciju o opojnim drogama s pravom izuzetka kojim se priznaje praksa žvakanja kokinog lišća u toj zemlji kao legalna, javlja BBC.
Bolivija se prošle godine povukla iz Konvencije iz prosvjeda prema klasificiranju kokinog lišća kao ilegalne droge.
Kokino lišće je sirovina od koje se proizvodi kokain, ali u andskim zemljama se koristi već tisućama godina kao biljni lijek i lagani sedativ. Lišće te biljke proglašeno je protuzakonitom tvari UN-ovom Konvencijom iz 1962. godine. Tada je predviđeno da bi žvakanje koke trebalo biti eliminirano u roku od 25 godina od dana stupanja na snagu Konvencije 1964. godine.
Osim što je riječ o tradiciji, u Boliviji i drugim andskim zemljama žvakanje kokinog lišća neophodna je pomoć koja omogućava težak fizički rad na visokim nadmorskim visinama Anda.
Međutim, osim što je riječ o tradiciji, u Boliviji i drugim andskim zemljama žvakanje kokinog lišća neophodna je pomoć koja omogućava težak fizički rad na visokim nadmorskim visinama Anda.
Bolivijski predsjednik Evo Morales, koji je ujedno i predsjednik bolivijskog Sindikata uzgajivača kokinog lišća, žestoko se zalagao u UN-u da se ispravi "povijesna nepravda" i tražio ukidanje dugogodišnje zabrane žvakanja kokinog lišća.
Petnaest zemalja usprotivilo se uvođenju posebnog statusa za Boliviju, što je daleko manje od 62 koliko ih je potrebno da bi blokirale ponovno aktiviranje Bolivije u Konvenciji.
Glasnogovornica UN-a Arancha Hinojal izjavila je da su prigovore primili iz SAD-a, Meksika, Japana, Rusije, Kanade, Velike Britanije, Njemačke, Francuske, Italije, Nizozemske, Švedske, Finske, Portugala, Izraela i Irske.
Morales je najavio da će uzgajivači koke ponedjeljak proslaviti "veliko postignuće".
www.h-alter.org