Poratnih godina Valentinovo se i kod nas polako ali sigurno etabliralo kao blagdan zaljubljenih. Sada nam je već potpuno prirodna asocijacija da veljaču ne povezujemo samo s macama, već i sa Sv. Valentinom.
Sjećam se još davnih godina, u vrijeme Jugoslavije, kada sam jedno vrijeme boravila u Engleskoj, da sam tada od svog tadašnjeg dečka dobila čestitku za Valentinovo, to jest crvenu bombonijeru u obliku srca, i tada sam prvi put u životu uopće čula da se taj dan slavi kao dan zaljubljenih. Naravno da je ostao nemalo iznenađen kad je vidio da ja njemu nisam ništa priredila, ali je on tada 'prvi put' shvatio iz kakvog 'strašnog komunističkog režima' dolazim kad nemam pojma što je to Valentinovo...Naravno, ja se uopće nisam strašno osjećala, mislila sam da smo naj-zemlja na svijetu i bila jako ponosna na nju, naravno to je bila moja perspektiva i moj doživljaj...ali za mene je bilo tako.
I tada sam se zainteresirala o porijeklu tog blagdana Svetog Valentina. Kažu da ta priča potječe iz Rima, još dok je kršćanstvo bilo potpuno nova i mlada religija, i gdje je živio je svećenik Valentin. Tadašnji car, Klaudije I, naredio je svim vojnicima da se niti slučajno ne smiju ženiti ili zaručivati, jer je držao da se vojnici (kao oženjeni ili zaručeni muškarci) neće htjeti boriti u njegovim ratovima, već će radije ostajati kod kuće sa svojim obiteljima. Svi svećenici odlučili su poštovati ovu carevu odluku pa nisu više htjeli vršiti sam obred vjenčanja. Svi, osim jednoga... Svećenik Valentin oglušio se na carevu odluku i počeo je potajno održavati ceremonije vjenčanja svih mladih parova koji su to željeli, sve dok ga nisu ulovili i bacili u tamnicu. 14. veljače (večer uoči rimskog proljetnog blagdana Luperkalije) svećeniku Valentinu odrubili su glavu. Nedugo nakon smrti narod ga je proglasio svecem pa kada se u Rimu učvrstilo kršćanstvo, svećenstvo je odlučilo spojiti blagdan Luperkalije i smrt Svetog Valentina u jedan. Odredili su da će se novi praznik slaviti 14., a ime su mu dali u spomen na ovog sveca. Naravno da postoje i druge teorije o porijeklu ovog praznika, pa se mogu recimo pronaći teze da potječe od nekih poganskih obreda, dok druge pak govore kako se u srednjovjekovnim vremenima vjerovalo da se ptice počinju pariti 14. veljače, pa otuda običaj slanja " Valentinovskih" čestitki. Ipak, najvjerojatnije Valentinovo postoji zbog svećenika Valentina kojemu je 14.2. odrubljena glava.
Eto, toliko o Sv. Valentinu, koliko simbolike u odrubljenoj glavi, odnosno izgubljenoj glavi kad se zaljubimo!
Pišite što za vas predstavlja taj dan...da li je to samo forma...dan kao svaki drugi ili dan kada se svjesno i s namjerom podsjećamo na blagoslov ljubavi koji imamo.
Ili je to pak još jedna uvozna, pomodna i dobra markentiška prilika u našem potrošačkom društvu ...samo da se nešto događa, jer tada se i dobro trži.
Ili je to pomalo mješavina svega i odraz vremena u kome živimo...mislite li da nam je potreban ...ili pak nešto treće.