željela sam napisat 2-3 priče o dobrim ljudima...al mi se baš ne da...lakše je copy pastat...nego mučkat svojom glavom.
Ipak je ovaj članak važan iz 2 razloga:
1. naša djeca nesebično pomažu drugima koji žele pomoć
2. moja kćer je jedino žensko dijete na slici (i iako su svi studenti elektrotehnike, ona je đak III razreda srednje škole i zajedno je s njima...a pametno dite na mamu :-))
Slobodna Dalmacija,18.1.09 u 19,48
društvo mladih programera ima odlične projekte
Studenti računarstva daju besplatne poduke
Dva Ivana, Šaškor i Maček, svake će subote na FESB-u održavati besplatna predavanja na kojima će svoje znanje, već potvrđeno na svjetskim natjecanjima, iz struke prenositi na sve zainteresirane
piše nikolina lulić
Dobra vijest za sve ljubitelje programiranja i one koji će to tek postati – DUMP (Društvo mladih programera Splita) od 24. siječnja započinje s besplatnom „Školom osnova programiranja“. Predavanja će se održavati na FESB-u svake subote u 17 sati.
- Predavanja su posebna po tome što će se u ulozi predavača naći članovi DUMP-a te će stečeno znanje prenositi vršnjacima i na taj način ostvariti prisniju i zabavniju atmosferu i približiti programiranje širem krugu mladih ljudi – kazao nam je Ivan Šaškor, koji uz Ivana Mačeka, studenta druge godine računarstva, i više nego uspješno vodi DUMP, i višegodišnji je mentor hrvatske reprezentacije na svjetskom natjecanju u programiranju – Imagine cupu koji organizira Microsoft.
Dva Ivana su prije dvije godine osnovala DUMP, s ciljem okupljanja nadarenih učenika i studenata na FESB-u, razmjene znanja, ali i priprema za natjecanja. U jednom od najprestižnijih - Imagine cupu naši su DUMP-ovci prošle godine u Parizu ostvarili izvanredan rezultat – od 200 tisuća sudionika iz cijelog svijeta, upali smo među 12 najboljih sa svojim radom iz područja ekologije pod naziviom „The Wall of balance“.
Društvo mladih programera Splita besplatno učenike upućuje u tajne računarstva / Vojko Bašić / CROPIX
- Radi se o planu održivog razvoja Mediterana koji je napravljen još 1975. godine, ali nije imao sustav praćenja po pojedinim zemljama te mogućnost usporedbe podataka ugroženih područja.
Mi smo napravili taj sustav i sad čekamo da nam EU odobri sredstva kako bismo počeli s njegovom implementacijom – pojašnjava Šaškor i dodaje kako se ove godine ambiciozno pripremaju za natjecanje u Egiptu s radom „Lost in time“, o kojemu nam nije želio ništa reći, dok za to ne dođe vrijeme.
Pucaju na prvo mjesto pa ne žele ništa prepustiti slučaju. No, obećali su, čut ćemo ubrzo o čemu se radi. Nikola Mratinić najmlađi je čan DUMP-a – tek mu je 16 godina, učenik je 3. gimnazije i oduševljen je Društvom.
- Tu su uglavnom moji vršnjaci koji zanimljivije predaju od profesora. Svi smo uživljeni, a i ja znam održati koje predavanje – veli Nikola, koji je na satu informatike pošteđen kontrolnih, jer ima zagarantiranu peticu, a zajedno s još par učenika održava web stranicu MIOC-a i pomaže kolegama u razredu.
Smeteni Bill Gates
Ivan Šaškor, inače direktor tvrtke „Cygnus“ iz Splita i Microsoftov MVP-ovac, jedan je od šestorice takvih u Hrvatskoj, imao je prilike sudjelovati na predavanju koje je držao prvi čovjek ove kompanije - Bill Gates.
Kakav je informatički mag iz prve ruke, pitali smo ga. - Iznimno inteligentan, ali smeten – kaže Ivan.