Genitalni herpes, zaštitimo se!
Ne, nije to sramotna bolest…danas je previše ljudi na svijetu koje uznemirava a da bismo o njoj šutjeli. Naša rješenja o tome kako se liječiti i kako izbjeći prijenos virusa.
- Razlikuje li se genitalni herpes od onog na usnici?
Radi se o istoj bolesti koju uzrokuje jedan virus: Herpes simplex ili HSV. Dvije su bliske loze. HSV1 se radije javlja na licu - na usnicama, nosu, obrazima i očima. HSV2 pogađa ispod pojasa: stražnjica, spolovila, čmar, rjeđe rodnicu ili grlić maternice.
- Kako prepoznati najavu?
Pojaljuje se u obliku sitnih žučkastih plikova u grozdićima. Kad puknu iz njih izlaze virusi a nastaje bolna ranica koja se pretvori u krastu. Kad krasta otpadne nema ožiljaka. Općenito, pojavi plikova prethode vjesnici: osjećaj pikanja, svrbeži i peckanja koji se ponekad zaustavljaju u toj fazi. Prvi napadaj traje dva do tri tjedna; sljedeći – jer se bolest redovito ponovo javlja – pet do deset dana.
- Zašto se bolest ponovo javlja?
Kad jednom virus uđe u tijelo, smjesti se u živčani ganglij u donjem dijelu kičme gdje ostaje do kraja života, ponekad mirujući više godina. Kad se steknu određeni uvjeti (groznica, stres, umor, tjelesna povreda ili samo lokalno trljanje, spolni nadražaj…) virus se vraća na mjesto gdje je ušao u tijelo. Učestalost napadaja varira od slučaja do slučaja a kako i mjesečnica može potaknuti izbijanje herpesa, neke žene imaju krizu svakih mjesec dana.
- Kako se dobije virus?
Dovoljan je samo jedan spolni odnos, sa ili bez penetracije, s osobom koja trenutno ima ranice od popucalih plikova ili ih uopće nema, ali je nositelj virusa HSV2 bez vidljivih znakova. Kako je virus izrazito zarazan, dovoljan je i običan kontakt upalne ranice sa sluzokožom, na primjer, kod oralnog seksa. Stoga se procijenjuje da je HSV1 uzrok 20% genitalnih herpesa. Drugim riječima, osoba može zaraziti samu sebe ako je prethodno dirala drugi dio tijela gde je herpes.
- Može li se čovjek zaraziti preko zahodskog sjedala?
Ne može. Ovojnica virusa je krhka pa virus ne izdrži dugo izložen zraku ili toplini.Do zaraze dolazi isključivo izravnim dodirom na kožu ili sluzokožu. Stoga trebate uvijek koristiti samo svoje kupaonske ručnike.
* Kad je čovjek jednom zaražen, je li prijenosnik cijelo vrijeme?
Maksimalni rizik je u doba izbijanja i pucanja plikova. Moguće je, međutim, zarazu prenijeti na drugoga i u fazi peckanja i osjećaja pečenja, te još pet dana poslije zacjeljivanja. Tijekom tog vremena treba poduzeti sve predostrožnosti da se virus ne prenese na drugoga ili na sebe.
* Kako se zaštititi?
Preporučuje se upotreba prezervativa tijekom izbijanja herpesa, a ako je to često onda i između. Pod uvjetom da prezervativ pokriva ranice. Najbolja prevencija je, međutim, suzdržavanje od odnosa tijekom herpesnog napada, tim više ako je zaražena osoba žena jer su kod nje dodirne plohe kože i sluzokože daleko veće nego kod muškarca. Tako je i rizik da zarazi partnera daleko veći.
- Ima li cjepiva protiv virusa?
Ne. Dosad nije otkriveno. Iako herpes ne možete izliječiti, možete ga njegovati, tj. držati pod kontrolom. Za to postoje lijekovi na recept koji i liječe i sprečavaju izbijanje, a pacijenti ih dobro podnose.
- Koji su načini liječenja?
Radi se o acicloviru i aciclogluanozinu u tabletama. Ako se dovoljno rano uzmu i uzimaju zatim tijekom pet do sedam dana, sprječavaju razmnažanje virusa, snižavaju bol i skraćuju trajanje krize. Ti lijekovi pridonose smanjivanju broja, dužine i snage napadaja kod osoba koje često imaju herpes (najmanje šest puta godišnje). Liječenje traje od šest mjeseci do tri godine a tablete se uzimaju svaki dan. Liječenje si ne smijete sami prepisati jer ima kontraindikacija. Alkohol, eozin ili kreme s kortikoidima mogu prouzročiti pravo divljanje virusa.
- Zašto se treba obratiti liječniku bez ustezanja?
Čak i u slučaju najmanje sumnje, obratite se liječniku ili ginekologu koji će postaviti dijagnozu i prepisati najbolji način liječenja. Jer, osim što može zaraziti partnera, virus može izazvati rijetke, ali teške komplikacije: opći herpes (kod novorođenčadi i osoba niskog imuniteta) pa i meningo-encefalitis. I na kraju, ako ste trudnica, obratite se liječniku koji može spriječiti prijenos virusa na vaše dijete.
Potpis:
Virus, izrazito zarazan, može se prenijeti jednostavnim dodirom s kožom ili sluzokožom zaražene osobe. Od prvih najava izbijanja herpesa pa do nekoliko dana nakon otpadanja krastica, koristite prezervativ! Tako nećete zaraziti partnera.
Virus herpesa je izuzetno zarazan pa potražite savjete na www.herpes.asso.fr
Što poduzimati kad izbije
Poštujete li nekoliko pravila tijekom izbijanja herpesa, olakšat ćete zarastanje i izbjeći da zarazite druge.
- Pazite da ranice budu čiste. Perite ih sapunom a zatim brižljivo sušite po mogućnosti sušilom za kosu na najslabijoj temperaturi.
- Brižljivo si perite ruke ako ste dodirivali ranice. Tako si nećete prenijeti virus na neki drugi dio tijela.
- Ne prekrivajte ranice zavojem jer najbolje zarastaju na toplom zraku. Izbjegavajte preusko donje rublje i odjeću te odbacite sintetiku. Idealno? Nosite pamučno!
- Ne grebite se i ne skidajte kraste jer će ranice sporije cijeliti a možda se i proširiti.
- Pažljivo osluškujte svoje tijelo kako biste na vrijeme prepoznali najavu izbijanja i obratite se liječniku da što prije počnete s liječenjem.
- Upoznajte svog partnera s problemom. Herpes nije sramotna bolest i ne znači kraj vašeg spolnog života. Ima rješenja!