"Jedna jabuka na dan - liječnik iz kuće van."
"Pojedeš li jabuku prije počinka, tvoj će liječnik morati prositi ručak."
Međunarodni Dan jabuke je ustanovljen 20. listopada 1990. godine u Londonu.
Ljekovite su i divlje i uzgajane jabuke.
Jabuka pripada porodici ruža i ona divlja još ima trnje na svojim granama.
Drvo jabuke je dugovječno, živi i do 100 godina.
Ljekovito djelovanje jabuke je antimikrobno, antivirusno i protuupalno.
Domovina jabuke je područje današnjeg Kazahstana, a glavni grad Almaty (u prijevodu "otac jabuka") je grad jabuka, a u samom gradu na planini Kok-Tyube je podignut spomenik jabuci.
Kod jabuke se koriste plodovi, lišće, cvijet i sjemenke.
Jabuka je zdrava hrana, u sirovom, kuhanom, pečenom, ukuhanom, osušenom (čips od jabuka), ukiseljenom i svim drugim zamislivim načinima.
Jabuke se dodaju pilingu, kremama i maskama za lice, jer pomažu u izglađivanju bora i pomlađivanju.
Sjemenke jabuka sadrže vrlo važan i rijedak vitamin B17 koji usporava rast tumora, ali ih treba konzumirati u malim količinama, zbog amigalinskog glikozida, koji se u želucu razgrađuje i stvara cijanovodičnu kiselinu, koja je jedan od najjačih otrova, cijanid. Malu dozu tijela može neutralizirati.
Sa svim ljekovitim svojstvima lišća, cvijeća, plodova i sjemenki jabuke, postoje kontraindikacije.
Svježe ili ukiseljene jabuke ne trebaju uzimati ljudi s bolestima probavnog trakta i bubrega zbog rizika od pogoršanja čira. Oni trebaju jesti pečene jabuke ili odabrati slatke sorte jabuka. Ne jedite jabuke noću zbog fermentacije u želucu.
Osobe s visokim krvnim zgrušavanjem, kroničnim zatvorom i tromboflebitisom ne bi smjele uzimati infuzije i uvarke lišća jabuke. Trudnice uzimaju ova pića tek nakon savjetovanja s liječnikom.