Mirjana Gračan: MORSKI EFEKT USRED ZAGREBA
Sat vremena proveden u Himalajskoj spilji obloženoj s 22 tone kristalne soli, jednako je kao da ste proveli cijeli dan na moru! Zašto je to tako pokazuju brojna istraživanja slanih rudnika i spiljskih prostora koji se koriste za ublažavanje najrazličitijih tegoba, a naročito onih koje pogađaju dišni trakt i kožu. Stoga su slane spilje i salinariji sve popularniji u velikim gradovima kao mjesto na kojem se oslobađa od alergija i drugih tegoba, a istodobno se podiže imunitet, stabilnost i osjećaj dobrobiti.
Proučavanja sugeriraju da bismo imali najviše koristi da smo u okolišu koji ima 1 000 do 1 500 negativnih iona po kubičnom centimetru zraka. U usporedbi s tim dobro je znati da je zrak poslije oluje zasićen i s 2 000 negativnih iona po kubičnom centimetru. Većinu vremena, međutim, u našem izgrađenom okolišu daleko smo od tog ideala: u malim gradovima općenito nalazimo oko 250 negativnih iona po kubičnom centimetru, a jedva njih 50 u velikom gradu.
Zatvoreni su prostori još manje zdravi. U većini domova nalazimo jedva 100 negativnih iona u kubičnom centimetru zraka; kasnije ćemo vidjeti zašto je to tako. Unutrašnjost većine automobila i kamiona ima samo 10 negativnih iona u kubičnom centimetru zraka; na čudi stoga da nas duga vožnja toliko zamara! Područja koja su najzasićenija negativnim ionima obično su slabo naseljena: u planinskom području ima 1 500 negativnih iona u srcu crnogorične šume po kubičnom centimetru, a 1 000 u rjeđe naseljenom seoskom području. Ove nam brojke jasno pokazuju što je područje jače izloženo zagađenju zraka to je atmosfera siromašnija negativnim dionima. Prijete nam i drugi tipovi zagađenja, od kojih je, na primjer, elektrosmog na prvom mjestu.
Naš je gradskih okoliš pretjerano električan, a kako ga vratiti u ravnotežu, razgovarat ćemo s mgracan u chat-roomu.