Svjetski dan smijeha obilježava se od 1998. godine i to dva puta godišnje – 10. siječnja i 2. svibnja.
Svrha obilježavanja ovog dana je potaknuti ljude da se što više smiju. Smijeh pomaže da se osjećamo bolje, rješavamo se stresa , zaboravljamo brige makar na trenutak, otklanjamo depresiju i tako jačamo zdravlje i imunitet. Brojni naučnici i lječnici tvrde kako se smijati treba svakoga dana, jer na taj način poboljšavamo naše zdravlje.
Smijeh dokazano je zaista liječi – poboljšava rad imunološkog sistema, te potiče stvaranje stanica koje u ljudskom organizmu uništavaju tumorske stanice, bakterije, viruse i mikroorganizme koji su uzročnici različitih bolesti. Uslijed jakog smijanja više od 300 mišića lica, trbuha, dijafragme, leđa, nogu i ruku se aktivira, očne zjenice se šire, a vrhovi prstiju postaju vlažni. Disanje postaje duboko i brže , a podiže se i frekvencija srca, ponekad i 120 otkucaja u minuti.
Istraživanja pokazuju da je par minuta smijeha isto kao i 15 minuta vožnje biciklom. Od danas ću se samo smijati, bolje to nego da tjeram bicikl.
U odrasloj dobi smijemo se oko 17 puta dnevno. Dokazano je da su se ljudi nekad smijali u prosjeku 18 minuta dnevno, a danas je to svedeno na tek šest minuta.
Bez obzira kojim jezikom govorili, značenje osmijeha svatko će razumjeti. On je univerzalno sredstvo komunikacije. Sve što nam treba da bismo s njime uspješno komunicirali je pozitivan pristup životu koji podrazumijeva naš otvoren stav prema sebi i drugima.
Kaže ruža maslačku:
- "Trudna sam!"
Maslačak:
- "Kako znaš?"
Ruža:
- "Pa kasni mi fotosinteza."
Lijep dan vam želim, provedite ga u veselju! Božica