Zagreb, 19.06.2010.
PRIOPĆENJE ZA JAVNOST
Vrijedi li Družba Adrija kao malo plina iz Južnog toka!
U jeku najveće ekološke katastrofe s golemim izljevom nafte u Meksičkom zaljevu, naša Vlada na čelu s Premjerkom Kosor upravo nagovara u Moskvi kolegu Putina da prihvati poseban aranžman: Rusija će dobiti izvoznu luku za svoju naftu u srcu Mediterana, a zauzvrat će plinovodni krak Južnog toka dotaći i Hrvatski teritorij.
Prošlo je gotovo pet godina otkako su se Zagrebački Kaptol i ta ista Jadranka Kosor (u predsjedničkoj izbornoj kampanj) usprotivili projektu Družb-Adrije.
Tada je iznenada, nakon tri godine natezanja sa zelenima i nezavisnim stručnjacima, komisija MZOPU-a odbila prihvatiti Studiju izvedivosti i utjecaja na okoliš. Istodobno, ruski strateški partner Janafa, kompanija Yukos je propala, a njen vlasnik Khodorkovsky završio je iza rešetaka. Tada su zamrle i sve rasprave oko transporta ruske nafte preko Jadrana, pa su mnogi već i zaboravili o čemu se tu zapravo radi.
Projektom Držb-Adrija trebao se preokrenuti smjer starom Janafovom naftovodu, a luka Omišalj je trebala postati spot-tržište naftom iz dalekog Sibira. Zašto baš Omišalj? Zato jer tamo mogu pristajati i najveći supertankeri od 500.000 tona. To bi znatno smanjilo troškove prijevoza ruske nafte na zapad tržišta, a posebno na američko tržište. Do danas, ruska nafta putuje do Galvestona sjevernim morskim putom koji zimi nije upotrebljiv ili preko Crnog mora kroz Bospor, što poskupljuje transport, jer turska vlada zbog sigurnosnih razloga ne dozvoljava prolaz tankera duljih od 250 metara, nosivosti veće od 150.000 do 200.000 tona.
Zašto su se zeleni toliko protivili projektu Družb-Adrija?
· Zato jer za Hrvatsku nema ekonomske, a još manje ekološke opravdanosti tog projekta. U zamjenu za jedva 100-tinjak milijuna dolara godišnjeg prihoda od provoza nafte, u Jadranu bi se povećao promet supertankera do neslućenih razmjera. Time se otvara mogućnost ekološkog akcidenta s izlijevanjem nafte koji bi za cijelo stoljeće Jadran pretvorio u crnu baruštinu. Kako to izgleda, svakodnebno vidimo na obalama Texasa, Lujzijane, Alabame i Floride - izumiranje svega živoga, uključujući i ljude, a pogotovo one koji žive od ribarstva i turizma. Šteta naprosto nije nadoknadiva!
· Ako i ne bude havarija, Jadransko more će sigurno zagaditi milijuni tona balastnih voda iz supertankera, zasićenih stranim i nama štetnim organizmima. Ni danas ne postoji efikasna kontrola izmjene balastnih voda, a pogotovo ne u zemlji koja nije u stanju organizirati ni vlastitu obalnu stražu. Uostalom, primjer nam je Crno more kojemu bolje pristaje naziv Mrtvo more jer mu je dno poput mjesečeve površine. U Crnom moru više nema riba! Sve su izumrle od organizama iz balastnih voda tankera koji se pune na terminalu u Novorosijsku.
· Uključenje Janafovog naftovoda i luke Omišalj u paneuropske naftne koridore ne znači da će Hrvatska time osigurati dovoljne količine za svoje potrebe (vidi primjer Ukrajine, a naročito Gruzije!). Medjutim, postane li Hrvatska geostrateška energetska točka u planovima naftnih multinacionalki, naša samostalnost i sigurnost bit će vrlo upitne. Ne zaboravimo da će Rusija Družb-Adrijom, prvi put izravno izaći na Mediteran - nakon višestoljetnih nastojanja. Tada to više neće biti energetsko već geopolitičko pitanje.
· Zar je zemljici poput Hrvatske, koja najmanje 2/3 svojih potreba za plinom može podmiriti iz vlastitih izvora, zaista toliko potreban taj ruski plin (ili nafta)? Ne bi li se preostale potrebe mogle zadovoljiti kvalitenijom gradnjom ili upotrebom obnovljivih izvora kojih imamo u izobilju (sunca i vjetra)?
Zbog svega navedenog, Zelena lista, pridružena članica Europske zelene stranke, smatra današnji posjet hrvatske delegacije na čelu s premjerkom Kosor Moskvi vrlo opasnom avanturom koja na kocku stavlja vitalne interese Hrvatske.
Smatramo izjavu Jadranke Kosor o nestanku svih ekoloških zapreka koje su kočile Družb-Adriju potpunom besmislicom. Smiješno i apsurdno! Što bi to uopće trebalo značiti? Zar je u Jadranu nestalo flore i faune pa tankeri više nemaju što zagaditi? Ili ćemo se prestati baviti turizmom?
Zelena lista smatra da su obećanja Jadranke Kosor Vladimiru Putinu, baš kao i nedavne izjave i potezi u vezi s referendumom, odraz potpune dezorijentacije Hrvatske Vlade u traženju izlaza iz ekonomske i društvene krize u kojoj se Hrvatska nalazi već duže vrijeme.
To govori samo jedno – da su ljudi koji trenutno vode hrvatsku državu spremni žrtvovati sve ( i ljude, i more, i kopno, i sigurnost zemlje) - kako bi se održali na vlasti i zadržali privilegije.
Za zelenu listu,
Vlasta Toth, supredsjenica