Hrvatsku očekuje gospodarski slom i masovno širenje kroničnih i zaraznih bolesti. Zaključili su to svjetski stručnjaci Ujedinjenih naroda, čije je izvješće o klimatskim promjenama i njihovim posljedicama na društvo i gospodarstvo predstavljeno u ponedjeljak u zagrebačkoj maloj dvorani Vatroslava Lisinskog.
U izvješću stoji kako će turisti do kraja stoljeća Hrvatsku zaobilaziti u širokom luku. Razlog će biti visoke temperatire te njihova želja za nešto hladnijim mjestima.
Zbog porasta razine mora mogli bi nestati Krka, Vransko jezero kraj Biograda, otok Krapanj te brojna druga mjesta.
Prema predviđanjima koja se nalaze u analizi do 2070. godine more bi trebalo porasti za 50 centimetara te "progutati" 100 četvornih kilometara kopna!
Republika Hrvatska se, pak, prostire na 56.542 četvornih kilometara.
"Klimatski modeli predskazuju da, ako se emisije stakleničkih plinova nastave povećavati, razdoblje od 2040. do 2070. moglo bi biti toplije za 3 do 3,5 Celzijeva stupnja tijekom ljeta diljem Hrvatske. Ljeta će biti vruća i sve sušnija, a snijega sve manje. To će utjecati na zdravlje ljudi, turizam i poljoprivredu. Pad razina voda samo u sektoru hidroenergije dovest će do gubitka od 17 do 86 milijuna eura godišnje. Ribarstvo i marikultura doživjet će revoluciju jer će Jadan nastaniti potpuno nove, tropske vrste riba, dok će sadašnje pobjeći u sjeverna mora", stoji između ostalog u izvješću koje je prezentirao Yuri Afanasiev, stalni predstavnik UNDP-a u Hrvatskoj.
Kako piše Jutarnji list, dobra je vijest, s druge strane, da ankete pokazuju kako 72 posto građana Hrvatske smatra klimatske promjene vrlo ozbiljnim problemom.
"Predugo smo bili gluhi i slijepi. Stvari prijete da će izmaknuti kontroli. Liberalni kapitalizam došao je do kulminacije i postao kontraproduktivan", poručio je predsjednik Stjepan Mesić koji je prisustvovao izlaganju.
16.02.2009.