Sjedinjene Američke Države u posljednje vrijeme muku muče s eksplozijom zaraze salmonelom koju je proširila jedna vrsta rajčica, a koja je u posljednjih 30 dana odnijela 350 života. Upravo je zato važno znati odakle prijeti opasnost zaraze.
Kuhanje izvan kuhinje
Stručnjaci na prvo mjesto po opasnosti stavljaju 'vanjske kulinarske aktivnosti'. Naime, velike vrućine u kombinaciji s kuhanjem na otvorenom mogu dovesti do zagađenja hrane što opet vodi do cijele palete bolesti, upozorava instruktorica nutricionizma Katie Eliot sa sveučilišta Saint Louis.
Većina tih bolesti nastaje zbog lošeg rukovanja hranom, a vode do zdravstvenih tegoba koje traju dan ili dva. Međutim, neke mogu biti puno ozbiljnije i čak voditi u smrt.
Na sreću, postoji nekoliko 'sitnica' kojima možemo spriječiti kvarenje ili infekciju hrane te uživati u pripremi hrane pod vedrim nebom bez ugrožavanja svojeg zdravlja.
Prvo je držati hranu na hladnoj temperaturi i kuhati je na dovoljno visokoj. Učestalo pranje ruku prilikom kuhanja, također će umanjiti vjerojatnost zaraze hrane bakterijama. Važno je i koristiti zasebno posuđe i alate za pripremu jela kod baratanja sirovom te već pripremljenom hranom.
Temperatura hladnjaka
Ljeti je kod pripreme hrane najvažnija temperatura, smatraju stručnjaci. Namirnice koje zahtijevaju hladnu temperaturu ne bi smjele stajati izvan hladnjaka dulje od dva sata ili dulje od sat vremena ukoliko vanjska temperatura prelazi 32°C.
Nutricionisti upozoravaju da čak i većina hladnjaka nije podešena na dovoljno nisku temperaturu koja bi spriječila rast bakterija na hrani.
Da bi hladnjak čuvao namirnice od bakterija trebao bi biti podešen na temperaturu između 0 i 4 stupnjeva Celzijevih. Dakle, meso se treba otapati u hladnjaku, a ne u sudoperu ili kuhinjskom elementu.
Da piknik ostane u lijepom sjećanju
Stručnjaci napominju kako je hlađenje hrane izrazito važno i pri nošenju hrane na piknik ili izlet te savjetuju njeno držanje u tzv. prijenosnim hladnjacima. Kad je u pitanju priprema roštilja, meso treba držati na hladnom mjestu sve do same pripreme. Prilikom kuhanja na otvorenom najviše treba paziti na higijenu ruku, ukoliko njima diramo meso i ostale namirnice.
Meso, jaja, te hrana koja se bazira na jajima kao što je majoneza imaju najveću vjerojatnost pokvariti se i postati žrtve zaraze bakterijama.
Većina ljudi prilikom baratanja hranom ne razmišlja dovoljno o mjerama opreza koje su izrazito važne baš u ovim ljetnim mjesecima, kada su zaraze hrane bakterijama zbog visokih temperatura povećane. Trovanje zaraženom hranom obično se pokaže nakon 12 do 36 sati, a vodi do mučnine, proljeva i povraćanja. Međutim, može dovesti i do većih problema kao što je botulizam i trovanje Escherichiom coli.