Predsjednici Vlade RH, gospođi Jadranki Kosor
U Zagrebu, 25.02.1010.
Poštovana gospođo Predsjednice,
Iz dana u dan redaju se događaji, koji bi trebali dokazati Europskoj uniji i njezinim institucijama kako se su hrvatske vlasti odlučile uhvatiti u koštac s bezakonjem i korupcijom. Predlažemo da i sama Vlada prijeđe s riječi na djela.
O reformi pravosuđa odnosno ubrzanju sudskih postupaka govori se zadnjih 10 godina. O zakonskom reguliranju odvjetničkih tarifa, glavnog uzroka za dugotrajnost sudskih postupaka i devastaciju pravosuđa, govorilo se zadnjih 5 godina. Dogodilo se ono što ni najcrnje prognoze nisu očekivale.
Na sjednici GSV-a od 30.11.2009. god. ministar pravosuđa i ministar gospodarstva u Vašoj Vladi, kao i predstavnik HUP-a, daju suglasnost na novi prijedlog odvjetničkih tarifa Hrvatske odvjetničke komore. Nove odvjetničke tarife samo su po imenu nove. Naime novi model tarifa uveo je dvije vrste sporova. Oni za koje je predviđen paušalni iznos za vođenje sudskog postupka (smetanja posjeda, služnost, sporove iz stambenih odnosa, razvoda i poništenja braka, utvrđivanje očinstva i pripadnost maloljetne djece, uzdržavanje, te sporove iz radnih odnosa osim u procjenjivim predmetima). Financijski gledano, navedeni sporovi ne iznose niti 5% od ukupnog broja sudskih sporova. Lavlji dio sporova (preko 95%) pripadaju imovinsko pravnim sporovima, za koje ne samo što tarife nisu snižene nego su značajno povećane. Tako je za imovinsko pravne sporove maksimalna pojedinačna nagrada odvjetnika povišena sa dotadašnjih 100.000,00 kn na 175.000,00 kn, koja se obračunava za svako ročište i svaki podnesak (maksimalno. 4 podneska). Iz toga proizlazi da odvjetnik u Hrvatskoj za polusatnu raspravu može obračunati 175.000,00 kuna. Novi model odvjetničkih tarifa pogoduje nekolicini velikih odvjetničkih ureda, a čelnu poziciju svakako zauzima odvjetnički ured Marijana Hanžekovića, dugogodišnjeg predsjednika HOK-a i još uvijek jednog od najutjecajnijih odvjetnika u Komori. Takvi odvjetnički uredi zastupaju uglavnom državna tijela i velika poduzeća u državnom vlasništvu, a poslove su dobili bez javnoj ili bilo kakvog natječaja. Dajte provjeriti tko zastupa HEP, HRT, HR TELEKOM, CROATIA OSIGURANJE itd. i lako ćete ustanoviti da afere Fimi-Media i Hrvatske ceste nisu iznimke nego pravilo. U većini državnih ili paradržavnih institucija odnosno poduzeća prisutna je sustavna korupcija. Neki od privilegiranih odvjetničkih ureda ne kriju činjenice da uglavnom posluju s državnim tijelima i poduzećima. Tako na web stranici odvjetničkog ureda Marijan Hanžeković stoji slijedeći tekst:
Više od 90% stranaka našeg odvjetničkog društva su pravne osobe - srednje i velike tvrtke raznih djelatnosti, državna tijela, međunarodne financijske institucije, telekomunikacijske tvrtke i sl., a manje od 10% stranaka su fizičke osobe.
Držimo da je davanje suglasnosti na odvjetničke tarife na sjednici od 30.11.2009. uslijedilo kao posljedica lobiranja i pritisaka iz određenih odvjetničkih krugova. Ni jedan od sudionika ne može imati interesa da odvjetničke tarife u Hrvatskoj za imovinsko pravne sporove budu 5 do 10 puta veće od odgovarajućih tarifa u Njemačkoj. Izglasane nove tarife, koje su već stupile na snagu, predstavljaju organiziranu pljačku tijela državne vlasti, poduzetnika i svih ostalih građana Hrvatske. Predstavnici Vlade na čelu s ministrom Đurom Popijačem i predstavnik HUP-a na čelu predsjednikom Damirom Kuštrakom izdali su interese strana koje su zastupali u korist odvjetnika. Sindikati su sjednicu djelomično napustili, jer su opazili neprincipijelnu spregu predstavnika Vlade i HUP-a na štetu svih građana HR.
Kao potvrda organizirane pljačke kroz odvjetničke tarife u Hrvatskoj šaljemo Vam u prilogu usporednu tabelu odvjetničkih tarifa u Hrvatskoj i Njemačkoj za imovinsko pravne sporove ovisno od vrijednosti spora. Iznose odvjetničkih tarifa u Njemačkoj, koje su fiksne za određenu vrijednost spora, možete i sami provjeriti na web stranici: http://www.
Više puta smo istakli da je pljačkaški model odvjetničkih tarifa u Hrvatskoj uzrok devastacije pravosuđa i dugotrajnosti sudskih postupaka. Sadašnji model odvjetničkih tarifa za imovinsko pravne sporove (što financijski i brojčano znači više od 95% svih postupaka) stimulira odvjetnike da odugovlače postupak, jer svako daljnje ročište znači za njih dodatnu zaradu. Time su odvjetnici u direktnom sukobu interesa sa svojim klijentima. Dugotrajnost sudskih postupaka je najčešći slučaj kršenja ljudskih prava u Hrvatskoj. Davanjem potpore novim odvjetničkim tarifama Vlada HR je direktno odgovorna za masovno kršenje ljudskih prva zbog dugotrajnosti sudskih postupaka i organiziranu pljačku.
Nove odvjetničke tarife ozakonile su diskriminaciju na taj način što predviđaju pljačkaške tarife za imovinsko pravne sporove, koji su rezervirani za odvjetničke kancelarije poput Marijana Hanžekovića, a nisko tarifni sudski postupci namijenjeni su običnim smrtnicima u odvjetništvu. Argumentacija odvjetničkog lobija, kako su nove odvjetniče tarife dokaz socijalne osjetljivosti, obična je obmana javnosti. Žalosno je što u tome sudjeluje Vlada HR i Hrvatska udruga poslodavaca. Vlada RH je time izdala interese građana koji su je izabrali, a vodstvo Udruge hrvatskih poslodavca izdalo je svoje članove, koji sigurno nisu zainteresirani da plaćaju lihvarske naknade za odvjetničke usluge.
Tražimo od Vlade RH da bez odlaganja zakonski regulira odvjetničke tarife sukladno dobrim europskim standardima, pri čemu može biti uzor njemački ili slovenski model. Nužno je brisati odredbu čl. 18 Zakona o odvjetništvu, kojom su cehovskoj udruzi Hrvatskoj odvjetničkoj komori davne 1994. god. dodijeljene zakonodavne ovlasti, a ista je te ovlasti zloupotrijebila. Zakon bi trebao predvidjeti razumne paušalne naknade za sve vrste sporova uključivši i imovinsko pravne postupke (zavisno od vrijednosti spora), i time isključiti sukob interesa odvjetnika i njegovog klijenta, što će destimulirati odugovlačenje sudskih postupaka. Posljedica će biti znatno skraćivanje sudskih postupaka. Usklađenjem cijena odvjetničkih usluga sa prihodima u usporedivim zanimanjima u Hrvatskoj znatno će se unaprijediti pravosuđe, jer će imati za posljedicu kvalitetniji i veći priliv kadrova iz odvjetništva u sudstvo i državno odvjetništvo, a naročito će stimulirati mlade kadrove da se prvenstveno odluče za profesiju suca i državnog odvjetnika, kao što je slučaj u zapadnoeuropskim zemljama. Drugim riječima zakonsko reguliranje odvjetničkih tarifa je početak svake reforme pravosuđa, borbe protiv organizirane korupcije i zaštite ljudskih prava. Sve ostalo je cinizam i potpora organiziranoj korupciji.
S poštovanjem,
JURIS PROTECTA
Zlatko Zeljko, predsjednik