preuzeto sa: http://www.slobodnadalmacija.com/]
Kod psihijatra lani 800 djece
Na 110 tisuća djece rade samo dva dječja psihijatra. Istraživanja govore da najmlađi s roditeljima tjedno razgovaraju pola sata, ne razvijaju socijalne vještine, pa se nasiljem koriste kao oblikom komunikacije
piše linda perić
Učenica Trgovačke škole pretukla kolegicu, šesnaestogodišnjaci pokušali “zapaliti” mladića... Djeca su sve češći protagonisti crne kronike, a nasilju među vršnjacima gotovo je nemoguće stati nakraj. Stručnjaci napominju da su u takvim slučajevima žrtve i sami napadači, kojima je nužna liječnička pomoć. U županiji je gotovo ne mogu dobiti jer na 110 tisuća djece, kojom se smatraju stanovnici do 19. godine života, rade samo dva dječja psihijatra.
Školski psiholozi
- Takvi slučajevi nasilja nadilaze kompetencije školskih psihologa. Uzroke ponašanja, liječničku procjenu i dijagnozu može dati samo dječji psihijatar. Još prije tri godine najavljivalo se otvaranje posebnog odjela za psihijatrijsko liječenje djece, no od toga ni dandanas nema ništa. Stoga nam se zna dogoditi da dijete od 14 ili 15 godina kojemu je nužno bolničko liječenje moramo smjestiti na odjel s odraslima - kaže dječji psihijatar dr. Tomislav Franić s Klinike za psihijatriju KBC-a.
On i njegova kolegica dr. Silvana Krnić rade s djecom kojima dijagnosticiraju smetnje u ponašanju; od depresivnosti, anksioznosti do agresivnosti...
- Osnovni problem od kojega sve počinje jest nedostatak komunikacije. Prema najnovijim istraživanjima djeca tjedno s roditeljima razgovaraju ukupno 30 do 40 minuta, dok ispred televizora provedu i 30 sati. Zbog svega toga ne razvijaju socijalne vještine, pa se nasiljem koriste kao načinom komuniciranja. Od toga ne prezaju jer vide da nasilno ponašanje kod nas gotovo uvijek prolazi nekažnjeno, kao i da njime mogu ostvariti određena prava - pojašnjava Franić.
Iako u školama već tri godine proklamiraju takozvanu nultu toleranciju na nasilje, naš sugovornik ističe kako ne postoji sustav kojim bi se ono spriječilo jer još uvijek ima ustanova koje uopće nemaju psihologa ili pedagoga. Odjel dječje psihijatrije nije važan samo radi stacionarne nego i dnevne bolnice u kojoj bi maloljetnici svakoga dana mogli dobiti stručnu pomoć.
‘Život nema smisla’
•• Dr. Tomislav Franić autor je i istraživanja o samoubilačkim promišljanjima kod 12-godišnjaka, koja su, također, jedan od važnih uzroka agresivnosti maloljetnika. Rezultati istraživanja provedenog među 802 splitskih i kaštelanskih osnovnoškolaca prilično su zastrašujući.
- Pet posto, odnosno 45 ispitanih odgovorilo je da se već pokušalo ubiti, dok ih je 140 navelo kako je imalo samoubilačka promišljanja potkrepljujući to izjavom “kako život nema smisla”... Istraživanje je pokazalo i da djeca čiji su roditelji bili sudionici Domovinskog rata češće razmišljaju o samoubojstvu, dok ona koja pohađaju vjerske obrede na to rijetko pomišljaju - kaže Franić.
Crni brojevi u 2007. godini
•• 18 djece hospitalizirano na Psihijatriji (pokušaji suicida, psihoze)
•• 70 intoksikacija djece alkoholom i lijekovima
•• 800 obavljenih pregleda djece zbog smetnja u ponašanju