Božićni su blagdani vrijeme kada se za stolom okupljaju obitelji i njihovi prijatelji. Vrijeme je to druženja, kupovanja poklona, a sve začinjeno pravom i obilnom blagdanskom hranom i raznim delicijama.
Debljina nije povezana s blagdanima (Arhivska fotografija)
Pa je tako kroz godine postalo uvriježeno mišljenje da se nakon blagdana, zbog obilne hrane, mnogi udebljaju, da velika količina šećera potiče hiperaktivnost, da mnogima ovi blagdani izazivaju depresiju, a kod nekih čak i potrebu za okončanjem života.
No, posljednja studija objavljena u britanskom medicinskom časopisu koju je provela liječnica Rachel Vreeman, pokazuje kako se ne mogu dokazati mitovi vezani za ovaj blagdan, prenosi BBC.
Lijek za mamurluk
Istraživanje je obuhvatilo i mnoge metode liječenja mamurluka od aspirina do banana i vode. Ali ne postoje znanstveni dokazi o efektivnom lijeku koji bi spriječio pojavu mamurluka, bez obzira na istraživanja koja se vode u tradicionalnoj i običnoj medicini. Umjerena konzumacija alkohola jedini je lijek protiv mamurluka.
Povezanost kasnih noćnih obroka i debljanja
Nakupljanje kilograma u danima blagdana izgleda gotovo neizbježno, ali kako bi ga barem malo usporili ljudima se savjetuje da izbjegavaju kasne noćne zalogaje jer dok spavate ne možete potrošiti kalorije. Ali ova se teorija ne može dokazati. Jedna je švedska studija pokazala kako pretile žene najčešće jedu navečer, ali to su i žene koje i općenito više jedu.
U još jednoj studiji u koju je bilo uključeno oko 2.500 pacijenata, jedenje navečer nije bilo povezano s debljanjem ali konzumacija više od tri obroka na dan je. Sve se ipak svodi na to da ako uzimate više kalorija dobit ćete i više kilograma kad god jeli, rekli su istraživači.
Šećer i hiperaktivnost
Blagdani su i vrijeme kada se u velikim količinama konzumiraju slatkiši, pa tako mnogi roditelji strahuju kako će njihova djeca postati hiperaktivna. No, istraživači kažu kako ne trebaju strahovati. Bez obzira što roditelji mislili šećer ne potiče hiperaktivnost.
Čak 12 različitih studija čak i onih na djeci sa problemima s koncentracijom nisu bili u mogućnosti utvrditi razliku s konzumacijom slatkiša i bez nje.
Kapa glavu čuva ili ne? (Foto: Corbis)
Kapa glavu čuva
Kada dođu hladni dani upozoravaju nas da moramo nositi kapu na glavi jer se većina topline tijela gubi kroz glavu. Istraživači su otkrili kako američka vojska čak i preporuča prekrivanje glave kao zaštite od hladnoće jer se gotovo 50 posto tjelesne topline gubi putem glave.
Ipak nedavna je studija pokazala kako nema ništa posebno u gubitku topline kroz glavu, jer će svaki nepokriveni dio tijela izgubiti jednako topline. Pretpostavlja se kako ovaj mit potječe od davne studije u kojoj su znanstvenici postavili pojedince u odijela za ekstremne uvjete, ali bez kape, i mjerili njihovu tjelesnu temperaturu u ekstremnim uvjetima.
Otrovna božićna zvijezda
Euphorbia pulcherrima ili božićna zvijezda česta je božićna ukrasna biljka za koju mnogi vjeruju da je otrovna. U stvarnosti one su potpuno bezazlene. U istraživanju koje je obuhvatili oko 20.000 tih biljki u SAD-u nije zabilježen ni jedan smrtni slučaj a 96 posto slučajeva nije bilo potrebna nikakva medicinska intervencija.
Samoubojstva za Božić
'Kombinacija stresa i problema unutar obitelji, usamljenosti i depresije u hladnim zimskim danima vjeruje se povećava broj samoubojstava', rekla je dr. Rachel Vreeman.
Božićna zvijezda potpuno bezopasna biljka (Arhivska fotografija)
Iako se mnogima blagdani čine najgorim i najtežim razdobljem u godini, ne postoje dokazi koji pokazuju kako je porast samoubojstava povezan baš s blagdanima. I također nije dokazano da će ljudi samoubojstva više počiniti u hladnim i mračnim zimskim danima, u usporedbi s brojem onih počinjenih u ljetnim mjesecima.