U SREDIŠTU naše galaksije nalazi se ogromna crna rupa, potvrdila je najnovija znanstvena studija. Njemački astronomi pratili su kretanja 28 zvijezda, koje kruže oko centra Mliječne staze, putem teleskopa u Čileu, koji je dio Europskog južnog opservatorija, prenosi BBC.
Prema toj studiji, ta je crna rupa četiri milijuna puta teža od našeg Sunca. Crne rupe svemirska su tijela čija gravitacija je toliko velika da joj čak ni svjetlost ne može pobjeći. Galaksije se, prema tim rezultatima, čini se formiraju oko crnih rupa, slično kao što se perla formira oko sitnog pijeska, kazao je dr. Robert Massy iz Kraljevskog astronomskog društva.
Studijom potvrđeno postojanje super-masivnih crnih rupa
"Iako mi o crnim rupama mislimo kao o generalnoj prijetnji, u smislu da ako se nađete preblizu jedne, da ste onda u nevolji, one su ipak možda odigrale ključne uloge pri stvaranju svih galaksija. One su su pomogle u koncentriranju materije, a ako je gustoća materije dovoljna, onda postoje i uvjeti za formiranje zvijezda", kazao je Massy.
Znanstvenici s Instituta za vanzemaljsku fiziku Max-Planck, navode kako se ta crna rupa nalazi 27.000 svjetlosnih godina daleko od Zemlje. "Ono što je ova 16-godišnja studija uspjela dati najbolje empirijske dokaze kako super-masivne crne rupe u stvarnosti postoje", rekao je Reinhard Genzel, voditelj tima znanstvenika s Max-Planck instituta.
"Zvjezdane orbite oko galaktičkog centra pokazuju kako centralna koncentracija mase, koja je četiri milijuna puta veća od našeg Sunca, nesumnjivo mora biti crna rupa", zaključio je Genzel.
B.V.
Foto: wikipedia.org