TOLERANCIJA – SNOŠLJIVOST – POŠTIVANJE
|
Piše Sniježana MATEJČIĆ
Netolerancija – prešutna društvena dogma
A što je tolerancija? Deklaracija UNESCO-a kaže da je tolerancija sklad u različitosti, odnosno poštivanje i prihvaćanje velikog bogatstva različitosti kultura, načina izražavanja i života drugih ljudi, a stječemo je učenjem, otvorenošću, komunikacijom i slobodom mišljenja, savjesti i vjerovanja. Biti tolerantan nije samo moralna, nego politička i zakonska obaveza, jer se jedino putem vrline tolerancije može kultura rata zamijeniti kulturom mira. Da bi tolerantnost postala društvena vrlina, nužno je mobiliziranje akademskih, kulturnih zajednica i političkih elita, piše u dokumentima UN-a i UNESCO-a. Koliko smo daleko od toga?
Skeptici će reći – to je ideal i ni u jednom društvu nije postignut. Lako se složiti s time, ali u civiliziranim društvima zakoni propisuju politički korektno ponašanje i jasno sankcioniraju neprihvatljive pojave. Dok ministri jedne zemlje razdragano pohode koncerte na kojima pop pjevači diraju u tanku žicu nacionalnog ponosa aludiranjem na ubijanje onih drugačijih, dotle je netolerancija u društvu prešutna dogma. I samo u takvim uvjetima ti isti pjevači mogu tražiti pred sudom zaštitu svojih ljudskih prava ako im netko uskrati javni prostor za manifestiranje isključivosti.
»Dobro nam je, navikli su se na nas…«
»Dobro nam je ovdje, navikli su se na nas«, rekao je mojoj prijateljici Rom koji se s obitelji doselio u okolicu Poreča. Navići se na ljude, kao na neudobnu cipelu ili smrad s odlagališta otpada? Filozof Nenad Mišćević napisao je jednom prilikom da je tolerancija kao puko podnošenje uvredljiva za drugog čovjeka, jer to znači »pasivni, miroljubivi suživot bez pokazivanja prezira«. U uljuđenom svijetu prihvatljiva je jedino »aktivna tolerancija«, koja pretpostavlja da se angažiramo na ravnopravnosti i integraciji trenutno »različitih«. U suvremenom društvu mora se učiniti više od toga da se naviknemo živjeti s drugačijim čovjekom u susjedstvu.
To je puno lakše reći nego učiniti. Kaže mi jedna poznanica da svaki dan, ulazeći u zgradu u kojoj živi, u mislima psuje susjede koji su druge nacionalnosti i vjere, koji peru automobil baš pred ulazom. Posramila se onog dana kad je shvatila koliko je netolerantna i isključiva. Ugrožava li drugi čovjek tvoju egzistenciju samim svojim postojanjem kao drugačiji po tradiciji, boji kože, religiji…? Većina će ljudi javno reći – ne, ne ugrožava me, ali će možda i dalje živjeti s figom u džepu i psovati čitav narod dok u kuću ulazi preskačući baricu prljave vode s opranog automobila. Ne bi li bilo lakše razgovarati sa susjedima o tome zašto auto peru pred kućnim vratima, dati im do znanja da vam to smeta i zašto? Ili, dogovoriti pravila urbanog ponašanja u čitavoj ulici ili kvartu? E, da. To nije lako.
Kako uopće razgovarati s čovjekom kojeg doživljavamo »drugačijim«? Kako smoći volju zapodjenuti razgovor, da i ne spominjemo vještinu ravnopravnog dijaloga. Onoga u kojem se nećete postaviti kao civilizacijski, kulturno ili ekonomski nadmoćna osoba – jer je takav unaprijed osuđen na neuspjeh? To djecu treba učiti od malih nogu.
Tolerancija kreće od pojedinca
Vrijeme je da se donesu zakoni koji će snažiti toleranciju kao alat kojim možemo izgraditi društvo u kojem niti jednom čovjeku glava neće biti u torbi samo zato jer je drugačiji. Razgovor po unaprijed utvrđenim pravilima dobar je početak. A političari bi trebali dati primjer tako što će u javnom govoru argumentirati svoje i pokazati poštovanje prema stavovima drugih sugovornika, za razliku od dosadašnjih sukobljavanja i vrijeđanja pod firmom polemičkog sučeljavanja. Jedna je anonimna žena sažela bit tolerancije u jednoj rečenici: »Ako znam tko sam, što mogu i što mi je važno, svi oni drugi koji mogu nešto drugo i kojima je nešto drugo svetinja nisu mi prijetnja.«