Zagađenjem životne sredine, neočekivano velikim rastom stanovništva, urbanizacijom, eksploatacijom prirodnih resursa i potrošnjom velikog dijela fosilnih goriva, čovjek je izvršio takve promjene na Zemlji da će se one osjećati tijekom više milijuna godina.
Novu teoriju iznijela je grupa znanstvenika, među kojima su klimatolog Will Steffen i atmosferski kemičar i dobitnik Nobelove nagrade za kemiju Paul Crutzen. Štete koje je uzrokovao čovjek dovest će, po njihovom mišljenju, do šestog masovnog uništenja u povijesti Zemlje. To će izazvati nestanak milijuna biljnih i životinjskih vrsta, izvještava 24sata.info..
Naime od početka industrijske ere u 19. stoljeću mnoge životinjske vrste već su nestale sa planete, među kojima su tigar sa Balija, zlatna krastača, veliki pingvin i kineski delfin. Nova era, nazvana antropocen, od starogrčke riječi "anthropos", koja znači ljudsko biće, prva je koju je odredila neka živa vrsta. Znanstvenici rade na sakupljanju dokaza kako bi naziv novog razdoblja dobio službeni pečat znanstvene zajednice te se time okončala epoha holocena. Holocenska epoha je geološki period koji se proteže od prije 10.000 radiokarbonskih godina do danas.
U svom istraživanju uzet će u obzir sve promjene nastale zbog ljudske djelatnosti, njen utjecaj na biodiverzitet, posljedice zagađenja životne sredine i eksploatacije minerala. Svoje dokaze izložit će za tri godine na Međunarodnoj uniji geoloških znanstvenika gdje će odlučiti da li je Zemlja zaista ušla u novu geološku eru, objavljeno je u američkom magazinu Environmental Science & Technology.
Upisao:
OBJAVLJENO:
PROČITANO
496
OD 14.01.2018.PUTA