Odigraj "Tarot DA/NE"

Kalendar događanja

Član magy

Upisao:

magy

OBJAVLJENO:

PROČITANO

609

PUTA

OD 14.01.2018.

Važne knjige koje smo čitali ljeti

Važne knjige koje smo čitali ljeti
Knjige koje je imalo smisla čitati one su koje čovjek pročita nekoliko puta, u različitim životnim razdobljima. Da još idem po ljetovanjima, sigurno bih opet čitao ‘Pesmu’ Oskara Daviča

Nedjeljni Jutarnji


Važne knjige koje smo čitali ljeti

piše: Miljenko Jergović

http://www.jutarnji.hr/nedjeljni_jutarnji/clanak/art-2008,7,13,,126386.jl


Rasli smo u vrijeme kada su u modi bile ozbiljne knjige. Trebalo bi se samo, sredinom sedamdesetih, osvrnuti oko sebe po plažama u Podaci, Drveniku, Makarskoj ili Trpnju, i pogledati što čitaju sve te mlade žene, radnice i samoupravljačice, čija nam bedra zaklanjaju posljednje sunčeve zalaske. Eto, recimo, viša kontrolorka u Službi društvenoga knjigovodstva, razvedena tridesetpetogodišnjakinja, inače majka autora ovoga članka, upravo drugi ili treći put čita Selimovićev roman “Derviš i smrt“.

Godina je 1977., još uvijek nije moderno smatrati kako je sunčanje nezdravo, pa se ona prži pri posljednjim stranicama jedne mudre i poučne parabole o totalitarizmu i osobnoj izdaji, s kojom se, kao i toliki drugi u njezinoj generaciji, svakoga ljeta tako intenzivno identificirala. “Derviš i smrt“ omogućavao joj je da vlastiti život, osobna stradanja i razočaranja projicira na

nešto tako ozbiljno. Utješno je zamišljati svoju u sudbini derviša. Bila je to savršena terapija za godišnji odmor, pa ju je zato svake godine ponavljala.
 
Pogled u plavo - to je taj gušt čitanja na moru: nakon svake velike rečenice čovjek se može zagledati u daljinu

Ljeto ili dva kasnije i sam sam tu istu knjigu, isti primjerak, nosio na ljetovanje u Drvenik. U desetak dana sjedenja ispod bora, i zamišljenog zagledanja prema pučini, Sućurju i svjetioniku na hvarskoj punti, pročitao sam svoga prvog “Derviša“. To je taj gušt čitanja na moru: nakon svake velike rečenice čovjek se može zagledati u daljinu. Drugo je to nego se svako malo zapiljiti u zid samoposluge ili u žuti kran na gradilištu. Osim toga, na moru čovjek ima vremena, jer ništa osim sunčanja, ili sjedenja u hladu, i povremenog zaranjanja ispod modre površine (da se dobro pročiste uši), tu ionako nema smisla. Nigdje se knjige ne čitaju s takvom koncentracijom kao na godišnjem odmoru uz dalmatinsku obalu. Pogotovu ako je ljeto predratno i još uvijek je život uredan, i postoje neki redoviti rituali.



Recimo, 1989. na Korčuli, za vrijeme prvoga i posljednjeg kampiranja u životu, zadnji put sam pročitao “Pesmu“ Oskara Daviča. Imali smo taj roman u školskoj lektiri, čitao sam ga i tada, i još jednom poslije, ali nikada mi ta velika priča o Vekoviću i o Mići Ranoviću, o revolucionarima, ilegalcima i o mutnim i teškim ljubavima nije bila tako jasna i vidljiva kao tada na Korčuli. Knjige koje je imalo smisla čitati one su koje čovjek pročita nekoliko puta, u različitim životnim razdobljima. Da još idem po ljetovanjima, da su ostala takva vremena, sigurno bih opet čitao “Pesmu“. Podsjeća me na ljude kojih više nema, iako su, hvala Bogu, živi, i na mene kojeg više nema, iako sam, da zlo ne čuje, jako dobro.


Gordan Muratović, glazbenik (Jinxi)

Većinu važnih knjiga u svome životu pročitao sam ljeti jer se ne volim kupati te veći dio vremena provodim u hladu čitajući. Sad da ne nabrajam sva klasična djela koja sam ljeti čitao (Joycea, Grassa, Dostojevskog, Selimovića), odlučio sam se za tri knjige koje sam pročitao u posljednjih nekoliko ljeta. To su kratke priče klasika SF-a Theodora Sturgeona “Killdozer”, potom “Sat njemčakog” Siegfrieda Lenza te “You Are Not a Stranger Here” mladog newyorškog pisca Adama Hasletta. E, to me se stvarno dojmilo i apeliram na to da tu knjigu netko što prije prevede.


Olinka Vištica, producentica kulturnih festivala

Preko godine samo pokušavam čitati i pokraj uzglavlja imam desetak knjiga, no nikada ne uspijevam pročitati više od 30 stranica. Jednostavno se od posla ne uspijevam koncentrirati. Dakle, ljetni sam čitatelj i ljeti čitam važne, ozbiljne knjige; ne čitam novine i takozvanu laganu literaturu. Dva ljeta zaredom čitala sam “Hadrijanove memoare” Margaret Yourcenar i mislim da je to doista važna knjiga. Prošlo ljeto sam pročitala “Mogućnost otoka” Michela Houellebecqa, a ovo ljeto čitam “Speciman Days” Michaela Cunninghama, autora romana “Sati”.

Znam, to nije iz ove priče, ali među brojnim knjigama koje sam pročitao u JNA, služeći u Kninu i na Lastovu, najvažniji i najupečatljiviji bio je Joyceov “Uliks“, posuđen iz kasarnske biblioteke. Okus te knjige je okus voćne kocke i ekstrudiranog dvopeka iz “Suvog dnevnog obroka broj 2“. Taj mi se okus poslije vraćao kada bi netko tvrdio da je riječ o teško prohodnoj, zahtjevnoj i dosadnoj knjizi. Meni je na Lastovu, u toj čudnoj ustanovi koja mi se činila kombinacijom zatvora i ludnice, “Uliks“ bio savršeno zabavan. I još nešto što je izvan priče o ljetnim knjigama: u ratu, u Sarajevu, prvi sam put pročitao Krležine “Zastave“.

  Vlatko?Silobrčić, akademik
Trenutačno čitam “The Ancestor’s Tale - A Pilgrimage to the Dawn of Life” (Priča predaka) Richarda Dawkinsa, koja nas, kroz priče o životinjama, vodi kroz evolucijsku prošlost. Sad sam negdje u razdoblju od prije 580 milijuna godina. Inače, ne dijelim knjige na ljetne i zimske, nego na zanimljive i nezanimljive. To jesu li mi zanimljive ili nisu određuje hoću li ih čitati, a ne koje je godišnje doba.


Kažu da u tom furioznom višeknjižju ima viškova, nefunkcionalnih dijelova i nepotrebnih epizoda i digresija, ali ako se čita kroz tutnjavu topova i minobacača proizvedenih upravo od onoga duhovnog materijala u koji se autor “Zastava“ razočarao, pa se onda i dao na pisanje, tada doista nikakvih viškova tu nema. Kada bi me, ne daj Bože, poslalo na višemjesečno ljetovanje na Jadranu, među sve te Mađare, Nijemce, Čehe i Hrvate, možda bih upravo
“Zastave“ ponio sa sobom. Između rata i godišnjeg odmora, između turizma i izbjeglištva, ionako ima više sličnosti.
 
Tko želi biti malo staromodan - a vjerujte, ništa nije tako rafinirano mondeno kao staromodnost - neka pokuša ovo ljeto s Rushdiejem

Na svoje posljednje predratno ljetovanje, godine 1990., ponio sam na more svih šest tomova Borgesovih Sabranih djela. Ne pamtim točno što sam u ta dva tjedna pročitao, jer niti sam čitao po redu, niti samo iz jedne knjige. U sjećanju su mi ostali stvarni i lažni dokumenti, pozivanje na autoritete različitih vrsta, poezija koja je katkad zvučala kao urezana u nadgrobnik, veličanje hulja i pronalaženje zanimljivih osobina u ljudima koji uopće nisu zanimljivi, te jak osjećaj - koji sam mislio istražiti, ali me je prošla volja - kako postoje veze između Borgesa i Corta Maltesea, i to ne samo one što ih je eksplicirao Hugo Pratt. Tog ljetovanja čitao sam Borgesa da ne bih sudjelovao u razgovorima onih kojih više nema (iako su živi) o tome kako bi se trebalo otići, što prije i što dalje. Dok čita Borgesa (eto, recimo, bliske sličnosti s Cortom), čovjeku se učini kako je otišao već jako daleko.

U onih nekoliko poslijeratnih ljetovanja, koja su, uglavnom, bila obilježena jakim frustracijama, jer bih se osjećao kao stranac u vlastitome životu ili kao turist kojega žele prevariti i opljačkati zli i tradicionalno gostoljubivi domaćini, opet sam pokušavao čitati knjige koje sam ranije već pročitao. Tako sam jednog mučnog i - s povijesne distance gledano - sasvim mazohističkog kolovoza na Zlarinu čitao Rushdiejevu “Djecu ponoći“. Desetak godina kasnije sam po zagrebačkom, frankfurtskom i bonskom aerodromu te u zrakoplovima nad srednjom Europom čitao “Sotonske stihove“ i vrlo živo imaginirao pad aviona u kojem se nalazim ili otmicu u kojoj sudjeluju islamski teroristi.

 
Saša Britvić, dirigent
Na ljetnu literaturu možemo gledati kao i na ljetne koncerte - nećemo se možda odlučiti za Wagnerov Ring, ali ne moraju nužno biti napolitanske kancone. Od knjiga koje sam čitao ljeti, odlučio sam se za dvije: “Imprimatur” Rite Monaldi i Francesca Sortija - knjiga koja se lako čita, ali je za potrebe pisanja napravljeno dosta istraživanja, slojevita je i donekle podsjeća na “Ime ruže” Umberta Eca.?Druga bi bila kontroverzna “Najveća tajna” Davida Ickea.


Željko Kipke, slikar
Ljeti uvijek čitam ono što preko godine ne stignem, iako su meni i ljeta radna. Ovo ljeto čitam slovenskog filozofa Slavoja Žižeka i njegov “Pervertitov vodič kroz film”. Zanimalo me sve što se pisalo o Žižeku, tako da sam odlučio provjeriti o čemu se radi, no moram priznati da se na nekim mjestima dosta teško nosim s tim diskursom. Ne čini mi se da je to literatura koju bi čovjek nosio na plažu.


Želio sam shvatiti kako se osjećaju svi ti ljudi, zapadnjaci, bijelci i kršćani, koji po svim aerodromima i zrakoplovima ovoga svijeta premiru od straha pred turbanima, tamnom bojom kože, bradama i košuljama bez ovratnika. Ali koliko god imao jaku moć zamišljanja i uživljavanja u tuđe živote i razloge, nikako se nisam uspio uplašiti. Naravno, ne zato što sam bolji čovjek od drugih, niti što sam sasvim lišen rasističkih predrasuda, nego zato što se iz nekoga razloga ama baš nimalo ne plašim aviona. Upravo zato upozorenje: ako se bojite letenja, neka vam ne pada na pamet da u zrakoplovu otvorite “Sotonske stihove“.

Netko je negdje napisao da je Salman Rushdie jedan od onih velikih pisaca koje nitko nije pročitao. To, naravno, nije istina, ali nije ni bez vraga, jer nešto govori o promijenjenim čitateljskim modama.

 Željka Ogresta, voditeljica televizijske emisije ‘Piramida’
Knjige koje čitam ne dijelim po godišnjim dobima. Prije sam na ljetovanje nosila jako mnogo knjiga, no sada mi je to malo teže jer se moram baviti četverogodišnjom kćerkicom. No, ovo sam ljeto odlučila ponovno čitati Thomasa Manna kojeg jako volim i to “Čarobni brijeg”. Prvu knjigu sam pročitala u Zagrebu, a sada sam se u Dubrovniku primila druge.

 

Naime, sa svojim zakrivljenim, bajkovitim, hiperreferentnim i izrazito gusto ispisanim svjetovima Rushdie je idealan za jedno ozbiljno ljetovanje iz sredine sedamdesetih, kada su se na plaži čitale uglavnom ozbiljne knjige. Tko želi biti malo staromodan - a vjerujte, ništa nije tako rafinirano mondeno kao staromodnost - neka pokuša ovo ljeto s Rushdiejem. I to “Djeca ponoći“ ili “Sotonski stihovi“ ili “Sram“ ili “Clown Shalimar“, koji još nije doživio hrvatski, ali ga se može čitati u srpskome prijevodu.

   Ana Tonković Dolenčić, dramaturginja
Ljeto je doba kada nadoknađujem propušteno i kada ponovno čitam klasike. Prošlo ljeto sam čitala Joyceova “Uliksa”, a ovo sam ljeto u našu biblioteku u Dubrovniku donijela Nietzscheovo "Rođenje tragedije iz duha glazbe”.

Osobno govoreći, kada bih baš i morao ovoga ljeta izigravati turista, ponio bih sa sobom Solženjicina: “Arhipelag Gulag“. Jednostavno zato što ga upravo čitam. No, to me podsjeti na ljeto 1984., nekoliko tjedana pred odlazak u vojsku, i na Blace kod Stona. Bilo je užasno vruće, a čitao sam  Štajnerovih “7000 dana u Sibiru“, i bilo mi je hladno i neprestano sam bio gladan. Eto, to je efekt odistinski velike književnosti. Ako je u knjizi minus pedeset, pije se kipjatok umjesto čaja i dobiva se dnevno sljedovanje od tristo grama kruha, čitatelju ne može biti vruće na srpanjskome suncu.
Pregled najnovijih komentara Osobne stranice svih članova kluba
MAGIFON - temeljit uvid u Vašu sudbinu

DUHOVNOST U SIJEČNJU...

SIJEČANJ...

ASTROLOGIJA, NUMEROLOGIJA I OSTALO

BRZI CHAT

  • Član iridairida

    Sretna Nova godina Magicusi...:-)

    01.01.2025. 11:22h
  • Član iridairida

    Hvala 2024 godini, od 2025 godine očekujemo više...:-)

    31.12.2024. 15:45h
  • Član bglavacbglavac

    Sretan ii blagoslovljen Božić dragi ljudi Lp

    25.12.2024. 08:44h
  • Član iridairida

    Sretan Božić svim ljudima dobre volje!

    25.12.2024. 08:01h
  • Član bglavacbglavac

    Badnjak je danas neka vam je srce ispunjeno ljubavlju za svu Božju djecu ovog svijeta. Lp

    24.12.2024. 07:48h
  • Član bglavacbglavac

    Danas je tužan dan. Molimo dragog Boga da se to više nikada ne dogodi. Anđele spavaj u miru. Roditeljima Bože daj snage da ovo izdrže. Iskrena sučut.!

    21.12.2024. 08:11h
  • Član bglavacbglavac

    Dobro jutro dragi magicusi, želim vam lijep i radostan dan. Neka vas svako zlo zaobiđe i neka vas prati samo sreća i ljubav. Lp

    12.12.2024. 06:42h
Cijeli Chat

TAROT I OSTALE METODE

MAGIJA

MAGAZIN

Magicusov besplatni S O S tel. 'SLUŠAMO VAS' za osobe treće dobiMAGIFON - temeljit uvid u Vašu sudbinuPitajte Tarot, besplatni odgovori DA/NEPitaj I ChingAnđeliProricanje runamaSudbinske karte, ciganiceOstvarenje željaLenormand karteLjubavne poruke

OGLASI

Harša knjigeDamanhurSpirit of TaraIndigo svijetPranic HealingSharkUdruga magicusUdruga leptirićiInfo izlog

Jeste li propustili aktivacijsku e-mail poruku?

Javite nam se na info@magicus.info