Ispitivanje je provedeno na više od 3.700 liječnika iz Velike Britanije, a rezultati su objavljeni u stručnom časopisu Journal of Medical Ethics.
Pokazalo se da liječnici koji su ateisti ili agnostici gotovo dvostruko češće donose odluke koje ubrzavaju smrt pacijenata koji se nalaze u završnoj fazi neke smrtonosne bolesti.
S druge strane, liječnici koji se bave palijativnom medicinom i liječnici koji imaju snažno izražene vjerske osjećaje često se odlučuju za postupke koji mogu produžiti život pacijenta, ali i patnju.
Istraživanje je proveo dr. Clive Seale sa stomatološkog i medicinskog fakulteta Barts u Londonu.
Dr. Seale je potvrdio da liječnici koji su se opisali kao ne-religiozni češće od drugih liječnika pacijentima daju kontinuiranu sedaciju do smrti, češće poduzimaju postupke za koje se može pretpostaviti da će okončati život i češće o takvim odlukama razgovaraju sa pacijentima.
„Bez obzira na to je li se radi o vjernicima ili nevjernicima, bilo bi pametno da liječnici postanu svjesniji da njihova životna uvjerenja mogu utjecati na njihove odluke prilikom skrbi o pacijentu na samrti“, objasnio je na kraju dr. Seale.
Republika Hrvatska još uvijek nema službeni stav o eutanaziji, a stručnjaci smatraju da je jedini zakon kojim je regulirana onaj kazneni, prema kojem eutanazija kod nas predstavlja kazneno djelo.
Za MojDoktor:
Lovro Lamot, dr.med