http://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID=201&Tekst2ID=&Show=1438
Podjednako napadaju i velike i male, i primorce i kontinentalce, i bogate i siromašne... međutim, lakše se šire u lošim higijenskim uvjetima.
Simptomi
Ako primijetite da se dijete češe intenzivnije nego što je to uobičajeno, da su se pri korijenu dlake ugnijezdile sjajne bijele gnjide koje su čvrsto pričvršćene i teško se skidaju... eto problema zvanog "uši".
Što su uši?
To su sitni beskrilni kukci koji sišu krv, brzo se razmnožavaju i jajašca ostavljaju u kosi, a bez "domaćina" brzo ugibaju.
Njihovi usni organi prilagođeni su bodenju i sisanju krvi, a vezani su za život čovjeka i majmuna. Njihov razvojni ciklus traje oko 25 dana. U tih 25 dana uš ima nekoliko razvojnih faza, i u svakoj od njih (i uši i ličinke) taj se trajni nametnik hrani krvlju. Prenose se dodirom.
Zašto su uši opasne?
Uši su prijenosnici različitih bolesti: pjegavca (vrsta tifusa), rovovske groznice (tip rikecioze) i dr.
Također, intenzivnim češanjem možemo dovesti do gnojnih infekcija kože, što je posebno specifično za djecu koja ne mogu kontrolirati potrebu za češanjem.
Prevencija
Najbolja prevencija protiv ušljivosti je rano otkrivanje gnjida. Redovito treba pregledati sve ukućane – i mlađe i one starije – i odmah reagirati.
Što ako ipak...
Ako je vaše dijete ipak negdje "pokupilo" uši (što nije teško u sredinama kao što su jaslice, vrtići, škole, igraonice...), evo savjeta kako ih se riješiti:
- najbolje bi bilo ošišati se (ako je moguće, do kože),
- kosu treba prati za to namijenjenim šamponima i losionima, pridržavajući se priloženih uputa (to su sredstva koja u sebi sadrže insekticide – permetrin),
- nakon pranja i sušenja, kosu je potrebno temeljito iščešljati što gušćim češljem, kako bi se odstranile gnjide (postupak treba ponoviti i nakon tjedan dana),
- osim šampona na bazi permetrina, vlasište se može tretirati i prahom za suzbijanje ušljivosti (ima istu insekticidnu bazu) – prah treba pustiti da djeluje preko noći, a onda dobro iščešljati, kao nakon tretmana šamponom,
- svu odjeću i posteljinu treba oprati na što višoj temperaturi.
Savjet
Trebate znati da šampon protiv ušiju ne ubija i ne odstranjuje gnjide. Ako ga budete koristili, nema potrebe da pretjerujete s količinom – više šampona ne znači i manje ušiju. Ne smijete ga primjenjivati kod djece mlađe od četiri godine. Nakon istrebljenja, vlasište treba redovito pregledavati i neprestano koristiti gusti češalj za iščešljavanje preostalih gnjida.
Pripremila: Mirela Bl.