Piše: Miroslav Ambruš-Kiš
Filmovi, televizija, čak i knjige – među kojima i najsvetije – pate od jednoga nedostatka: dosadne su. Svim tim medijima glavni je nedostatak što se obraćaju meni, ali ih ne zanima moja reakcija. Zato vam predstavljam novu revoluciju u pripovijedanju – rekao je u nastupu između 28 govornika na globalnoj konferenciji TED u Oxfordu Peter Molyneux.
Peter Molyneux, autor dječaka Mila
Foto: Lionhead Studios, Flickr CC
On je u ponedjeljak navečer prvi put predstavio računalni lik koji posve komunicira sa stvarnim ljudima. Dao mu je ime Milo.
Foto: Lionhead Studios, Flickr CC
– Pogledajte ga! Izgleda posve živo. Čak me i gleda u oči – demonstrirao je Peter Molyneux svoga virtualnoga junaka.
Videoigra Milo i Kate lanjskog lipnja ukratko je predstavljena na izložbi zabavne elektronike E3 Expo u Los Angelesu. Od tada se o njoj nije ništa čulo. Izradio ju je Molyneux za svoju tvrtku Lionhead Studios, sada u vlasništvu Microsofta, za igraću konzolu Xbox 360.
Život umjetnog dječaka
Milo je nastavio živjeti u autorovu računalu kao velika tajna, ali najava na TED-u nagovještava da bi se uskoro na tržištu mogao pojaviti softver koji se doživljava i kao igru, ali i kao vrlo ozbiljan oblik odnosa s inteligentnom umjetnom osobnošću koja se stalno razvija.
Milo komunicira pun dječačkoga poleta...
Foto: Lionhead Studios, Flickr CC
Microsoft je najavio da će uskoro početi prodavati kontroler Kinect koji stroju prenosi ljudsku komunikaciju, pa i emotivne reakcije. Kinect je naprava od niza senzora, kamerica i mikrofona koji biću iza ekrana prenose ljudske akcije i namjere.
Član obitelji
Na konferenciji TED pomoćnik je pozvao Mila da istraže vrt. Zajedno su iz njegove virtualne slike uklanjali kamenje, ali ga je u prijateljskom razgovoru pomoćnik upozorio da kamenje stavlja na hrpicu, a ne da ga baca preko ograde.
... a kamere, mikrofon i senzori stvarni svijet prenose u njegov, virtualni
Foto: Lionhead Studios, Flickr CC
– Ni dva Mila u dvije obitelji neće se razviti jednako – objasnio je Molyneux. Kada se dječak prvi put probudi, već za 45 minuta od ostaloga svijeta razlikuje okruženje svoje obitelji.