SMEĆEKOP
U Hrvatskoj se uvode kontejneri za smeće po kojima je lakše kopati
AUTOR: Jurica Barić
FOTOGRAFIJA: Borna Filic/PIXSELL
Znanstvenici s instituta Franjo Arapović razvili su novi tip kontejnera za smeće te uvjeravaju javnost kako će od sada kopanje po smeću biti znatno olakšano. Radi se naime o kontejnerima koji automatski prepoznaju biološko podrijetlo otpada te ga sortiraju ovisno o njegovoj iskoristivosti. Tako će npr. parizer star nekoliko dana biti automatski svrstan uz ostatke kruha i majoneze.
Dobre vijesti stižu za sve gladne Hrvate, odnosno oko polovice ukupne populacije. Osim što je konačno razriješen misterij biste Josipa Broza, točnije dokazano je da je negativna energija odašiljana iz iste odgovorna za sve nedaće našeg društva, znanstvenici sa instituta Franjo Arapović razvili su novu generaciju kontejnera za smeće. Od 21.3. građani će po smeću kopati mnogo lakše i efikasnije. Za demonstraciju ovog proizvoda zamolili smo jednog od vodećih stručnjaka instituta Milana Karatarovića.
- Ovo je sistem revolucionaran u svijetu. Vjerujte mi kad kažem da će od sada gladnim ljudima pristup smeću biti olakšan. Osim ručki i stepenica koje smo postavili kraj ovog modela, on sam sortira upotrebljivo smeće na jednu a neupotrebljivo na drugu stranu. Naš je moto oduvijek bio 'ne postoji neupotrebljivo smeće' pa smo izum nazvali VLADA, odnosno Višeslojni Lako Administrativni Dumpster Automat. To znači da on raspolaže skenerom koji već pri otvaranju očitava kvalitetu smeća te ga sortira kako bi prosječni Hrvat mogao doći do obroka za sebe i svoju obitelj. Evo, u ruci imam vrećicu sa hrpom opušaka, šnitom parizera i komadom kruha iz vremena Habsburške Monarhije. Pravi obrok za gladnog čovjeka. Već u trenutku kada vrećicu prinesem otvoru aktivira se senzor te se na mini LCD ekranu ispisuje sastav vrećice.
I zaista, ostali smo fascinirani brzinom i preciznošću ovog uređaja. Međutim, Karatarović kaže kako uređaj nije uvijek pouzdan.
- Nažalost, da, imali smo i negativnih iskustava. Evo, prije nekoliko dana jedan je od kolega pokušao u kontejner ubaciti svinju da vidimo hoće li biti rastančirana. Međutim, na ekranu smo vidjeli kako je program svinju prepoznao kao saborskog zastupnika te na nju pokušao staviti ostatke nečije kravate i pozvati prijevoz u Sabor. Takve su greške svedene na minimum, tako da molimo građane da žive domaće životinje ne bacaju u kontejner.
U maniri pravih istraživača, probali smo u kontejner ubaciti cijelu kokoš, no aparat je, umjesto rastavljanja iste na sastavne dijelove, po navedenu pozvao avion da je odvede u Tursku.
- Projekt je u završnoj fazi. Za dva dana prvi će primjerci biti postavljeni na ulice glavnog grada zbog testiranja. Unatoč tome, molimo građane da se suzdrže od ubacivanja kreativnog otpada ili saborskih zastupnika.