|
|
Foto: P. Lovrović |
Kad je na ljetovanju sve u redu kad se nitko ne razboli, kad se ne pokvari auto... Hrvatska je turističko odredište bez premca. Doduše, domaći na sitno "cijede" turiste, no to bi se nekako i dalo preživjeti, no čim iskrsne neki problem, stranci udare glavom u zid. Tako uglavnom opisuju svoje ljetovanje na hrvatskoj obali.
Frktanje nosom Što se dogodilo? nekoliko puta ponovila je operaterka u HAK-u kad je s druge strane čula glas Karela Řicařa, češkog turista iz mjesta Hradec Králové. No on ne zna engleski, a ona pak ne zna ni zucnuti češki.
To možda i ne bi bila takva muka da u operativnom centru radi netko tko vlada jezikom kojim govori respektabilan broj turista i koji su, ionako, skloni nezgodama. Engleski, njemački i talijanski prolaze, češki, slovački, mađarski ne, čak niti u pozivnom centru 112. Može se frktati nosom, u čuđenju kako netko ne zna ni natucati osnove engleskog, no koliko sredovječnih i starijih Hrvata vlada tim jezikom? Što se do-go-di-lo? ponavljala je, kao u vicu. Naposljetku je zašutjela, pa što bude. Inače, do javljanja operatera prošlo je više od dvije i pol minute u pozadini je svirao blues, valjda iz empatije prema nesretnicima, no njima bi zaista bilo draže čuti službenika koji ih razumije. Nisu samo problemi s prometom test vještine i upornosti. Mali broj liječnika, gužve u ambulantama te radno vrijeme ljekarni još jedna su rak-rana sezone. Rođaci su nam bili u Primoštenu i dobrano su se namučili dok su našli ambulantu pa onda došli na red kod liječnika kad im je dijete dobilo temperaturu kaže Slovak Roman Drá. Kad je pak situacija što se tiče zdravlja pod kontrolom, stranci se žale da ih se bezobrazno "dere" cijenama. Nikako ne plaćajte u eurima, poručuje turistica iz Nizozemske.
Nije imala kuna, a prodavač na tržnici u Zadru bio je više nego spreman primiti 10 eura. Preračunao je po osobnom tečaju, vratio ostatak u kunama. Kilogram grožđa stajao je 65 kuna. Varanje na sitno posebno ljuti turiste. Raskošno reklamirani fish piknici obilna hrana i vino svedu se na čašu bevande i dvije-tri girice, plati se izlet na Kornate, dovede ih se do Telašćice, a taksisti imaju taksimetar "u glavi".
Tajni put Od zračne luke u Zagrebu do hotela Arcotel taksist nas je oderao za 50 kuna. U hotelu su nam potvrdili da vožnja obično košta manje kaže Abbie Neal s Long Islanda. Postoji li normativ koliko treba težiti porcija mesa ili ribe čija je cijena u meniju navedena po kilogramu? Rekli su nam da je 350 grama, no svaki put je taj odrezak različite veličine kaže Abbie. Redovito kontroliramo račune dodaje jer su im nekoliko puta na Braču pokušali podvaliti više. Popijemo tri pića, a ono na računu pet stavki. Svim prijateljima koji dolaze u Hrvatsku rekla sam da pokušaju skriti da su Amerikanci. Čim domaći čuju odakle smo, pomisle "E, ovi su puni novca" kaže te kiselo dodaje: Putujemo inkognito, čak i naručujemo na francuskom. | |