Najstariji poznati slučajevi tuberkuloze u ljudi opisani su u 9 000 godina starim kostima koje su pronađene u drevnom potopljenom selu u blizini izraelske obale, što dokazuje da je bolest starija 3 000 godina nego što se smatralo, otkrili su istraživači iz Velike Britanije i Izraela, objavljeno je na stranicama Health Daya.
Smatra se da pronađene kosti, koje se čine da su od majke i bebe, imaju karakteristične lezije koje upućuju na tuberkulozu i prisutnost bolesti je potvrđena DNK analizom. Ti su rezultati objavljeni u časopisu «PloS One» i podupiru teoriju da se kravlja tuborkuloza razvila nakon ljudske.
«Fascinirajuće je da ono što je inficiralo organizam je definitivno ljudski soj tuberkuloze, što je suprotno teoriji da se ljudska tuberkuloza razvila iz kravlje nakon pripitomljivanja životinja.», izjavila je suautorica studije dr. Helen Donoghue s University College London Centre for Infectious Disases & International Health u izdanju novosti časopisa «PloS One».
«To nam daje najbolji dokaz da je čak i u zajednici s pripitomljenim životinjama, ali prije korištenja mlijeka, infektivni soj bio zapravo ljudski patogen. Prisutnost velikog broja životinjskih kostiju pokazuje da su životinje bile važan izvor hrane, i to je vjerovatno vodilo ka povećanju ljudske populacije što je pomoglo da se tuberkuloza održava i širi.», dodala je Donoghue.
Ona i njezini kolege «također su bili u mogućnosti prikazati da je DNK soj tuberkuloze u tim kosturima imao izgubljen određen dio DNK koji je karakterističan za uobičajenu porodicu sojeva koji su prisutni danas u svijetu. Činjenica da se delecija dogodila prije 9 000 godina daje nam puno bolju ideju o učestalosti promjena u bakteriji tijekom vremena, i upućuje na ekstremno dugu povezanost s ljudima.»
Spomenuti rezultati daju više informacija o tome kako je tuberkuloza evoluirala tijekom tisuća godina i pružaju bolje razumijevanje o tome kako se može mijenjati u budućnosti.
«Proučavanje drevnih ljudskih ostataka na markere tuberkuloze vrlo je važno zato što nam pomaže u razumijevanju pretpovijesne tuberkuloze i kako se ona razvijala. Onda nam to pomaže u poboljšanju našeg razumijevanja moderne tuberkuloze i kako bi se mogle razviti učinkovitije metode liječenja», izjavio je u izdanju novosti suautor studije dr. Mark Spigelman, također s University College London.
Preuezto sa www.mojdoktor.hr
Maja Vajagić, dr.med.