Autor: Vanja Došen
Iva Novaković, Gita Đurković i Ivana Veček naučile su plesti i heklati u najranijoj dobi, a danas im te gotovo zaboravljene vještine ublažavaju svakodnevni stres
Da me se itko ikada usudio zadirkivati zbog toga što heklam, bojim se da ne bih još dugo poživio - smrtno ozbiljno, a potom razvlačeći usne u vragolasti osmijeh izgovara 27-godišnja Iva Novaković, studentica Filozofskog fakulteta u Zagrebu. Ona svoje živce najbolje i najradije liječi heklerajom - umjetnošću kojoj ju je kao osmogodišnju djevojčicu naučila mama.
Iva je danas među rijetkim mladim ljudima koji rukotvorine u obliku heklanja ili pletenja još drže na životu, pa umjesto da skoknu u dućan prvo će sami predmet želje pokušati stvoriti vlastitim rukama.
- Naučila sam heklati još kao klinka, ali mi je tek u srednjoj školi sinulo da bih si mogla početi izrađivat stvari poput torbi i novčanika. Kasnije se to razvilo, pa sam nedavno, kada sam krenula za Noć vještica izradit bundeve, otkrila sam da na YouTubeu postoji pravo malo carstvo savjeta kako što isheklati. Sada sam u fazi životinja: mačke, medvjedi, svinje, pingvini... već su napravljeni. Najnoviji izazov sada mi je žaba - otkriva Iva, koja je sa svojim priborom za heklanje uvijek simpatičan prizor u kultnom zagrebačkom klubu Jabuka, gdje petkom i subotom navečer radi kao garderobijerka.
Simpatičan prizor
Iza pulta, dok se gužva u klubu još nije zahuktala, ona vadi svoju iglu i baca se na posao. Danas, kaže, tamo hekla da joj vrijeme brže prođe, a ne da kao nekada smiri živce.
- U Jabuci uglavnom heklam prvi dio večeri, jer tada je mirno. Budući da su me ljudi s vremenom prestali živcirati, više mi ne treba za smirenje, barem ne dok sam u klubu - smijući se priznaje Iva koja, iako je kao mala naučila i plesti, nikada se nije ozbiljno posvetila toj disciplini.
No, pletenje je zato vrlo brzo zavoljela 34-godišnja Gita Đurković, agronomistica iz Zagreba koju je toj vještini majka naučila u najranijoj dobi, kao što će ona za par godina naučiti svoju trogodišnju kćer Mašu. Za nju svake zime nešto isplete, dok 14-godišnji sin Luka više nije zainteresiran za mamimo pletivo.
- Kao mala sam plela odjeću za lutkice, danas to radim za svoju djecu. Tek sam se nedavno odvažila sebi isplesti jedan pulover - otkriva Gita koju pletenje, baš kao i Ivu heklaje, relaksira. Pomisao da bi te vještine mogle umrijeti zajedno s našim bakama rastužuje ju.
Djeca su pokretači
- To su postale vrlo rijetke vještine, i to je velika šteta, jer stvarno nije teško naučiti, a ima i pozitivan učinak na psihu. Sve manje mama zna plesti, pa i sve manje kćeri nauči. Svima nam je nedostatak vremena glavni izgovor. No, za ‘Kućanice’ većina će nas naći vremena... - ustvrdila je Đurković.
Ivana Veček još je jedna ljubiteljica heklanja, a glavni su joj pokretači dvogodišnji sin i šestomjesečna kćer.
28-godišnja fizioterapeutkinja trenutno je na porodiljnom dopustu, a upravo se zbog trudnoće bacila na igru vunom i koncem.
- Dokazano je da repetitivne radnje, kao kod ručnih radova, smiruju. Valjda je mene zato posljednji val volje za heklanjem i primio pred kraj trudnoće, u najvećoj napetosti i iščekivanju. To me smiruje, ali i ispunjava. Lijepo je vidjet svojih ruku djelo - otkriva Veček, koja će, kako kaže, i kada počne opet radit put do posla kratit iglom u rukama.
Holivudske zvijezde pletenju udahnule posve novi život
Pletenje je, kada je popularnost u pitanju, prošlo kroz turbulentne faze; za vrijeme Prvog i Drugog svjetskog rata bilo je uobičajena pojava, kao i u pedesetim i šezdesetim godinama prošlog stoljeća. No, onda su se dogodile osamdesete i interes za tom vještinom među novim generacijama gotovo je nestao. A onda su se pletenja uhvatili celebrityji. Julia Roberts krajem 90-ih pauze na filmskom setu između snimanja scena počela je kratiti s iglama u rukama i tako još jednom udahnula život u tu gotovo zaboravljenu disciplinu. Ubrzo su je brojne druge poznate dame počele slijediti: Cameron Diaz, Sarah Jessica Parker, Courtney Cox, Brooke Shields... Pa čak i Russell Crow, poznat po labavim živcima, primio se te umirujuće vještine i ponovno popularizirao pleteće igle.