- Karika između majmuna i čovjeka
10. Evolucijska karika koja je nedostajala
Smatra se da bi kostur neobične životinje koja liči na lemura, pronađen u Njemačkoj, napokon mogao razriješiti zagonetke ljudske evolucije. Znanstvenici kažu da je Ida veza između nižih primata, poput majmuna, i ljudi.
9. Usporili smo smrt
Skupina znanstvenika je otkrila da rapamicin, lijek koji pomaže tijelu da prihvati transplantirane organe, može produžiti život sisavaca. Eksperiment je proveden na miševima, a zaključak je da su miševi koji primaju rapamicin živjeli od 9 do 14 posto duže od onih koji ga nisu dobili.
8. Pulsari
Svemirski teleskop Fermi koji promatra gama zrake, uspio je otkriti pulsare: magnetske i neutronske zvijezde koje imaju jako brzu rotaciju. Najveći uspjeh NASA-inog teleskopa jest u tome što je pružio empirijske dokaze koji podržavaja Einsteinovu teoriju relativnosti.
7. Popravak LHC-a
Nakon skoro 14 mjeseci neaktivnosti Hadronski akcelerator čestica (LHC) se vratio u pogon. Svi se nadaju da će nam ovaj devet milijardi dolara vrijedan projekt napokon pružiti odgovore na nepoznanice o crnim rupama i postanku svemira.
- FOTO: Wikipedia
- LHC (Hadronski akcelerator čestica)
6. Teleportacija
Znanstvenici s Kvantnog Instituta u Marylandu su uspješno uspjeli teleportirati podatke od jednog atoma u drugi atom koji se nalazio metar dalje u kontejneru. Iako mu nedostaje Star Trekovog šarma, ovaj događaj će imati još nepojmljive posljedice na razvoj nanotehnologije na atomskoj razini.
5. Voda na Mjesecu
NASA je objavila da su senzori na svemirskom brodu Lcross detektirali vodenu paru i led u jednom krateru na mjesecu. Sada smo korak bliže tome da uspostavimo lunarnu bazu koja bi iz leda mogla dobivati vodu i vodik kao pogonsko gorivo.
4. Fosil žene stare 4,4 milijuna godina
Ardipithecus ramidus je bila žena visoka 120 centimetara koja je živjela prije 4,4 milijuna godina, a skoro je milijun godina starija od Lucy, dosad najstarijeg pronađenog homonida. Fosil popularno znan kao Ardi će potpuno izmjeniti način na koji gledamo ljudsku evoluciju.
- Najstariji pronađeni ostaci homonida (Ardipithecus ramidus)
3. Monopolovi
Dvije neovisne skupine istraživača su stvorile magnetska polja koja imaju samo jedan pol, što će uvelike unaprijediti proučavanja singulariteta kao što su crne rupe.
2. Genska terapija
Napredak u genskom liječenju je omogućio zamjenu neaktivnih gena u DNA s funkcionalnim genima. Skupina oftamologa je pomoću istog procesa uspjeli izlječiti životinjski daltonizam, a dva majmuna su prvi put u životu mogli razlikovati crvenu i zelenu boju.
- FOTO: Gettyimages
1. Dekodiranje ljudskog epigenoma
Otkriće i mapiranje ljudskog genoma je među najvećim znanstvenim pothvatima svih vremena, no tek nedavno smo počeli razumijevati kako se geni ponašaju uslijed utjecaja okoline, što proučava znanost pod imenom epigenetika. Prva i detaljna epigenetska mapa će nam pomoći da bolje shvatimo kako 'greške' u našoj DNA mogu dovesti do stvaranja tumora ili drugih bolesti.