Američke nade
Philip Streich Kada je prošle godine godine pobijedio na Intelovom natjecanju mladih znanstvenih talenata, o Philipu Streichu pisale su američke novine. Ovaj 17-godišnji mladić od svoje desete godine živi na jednoj farmi u blizini Plattevillea u Wisconsinu gdje svojim roditeljima pomaže u uzgoju usjeva i brizi oko stoke. Philip ne ide u školu nego sam uči na farmi, participira u on-line lekcijama Sveučilišta Stanford ili, pak, sluša predavanja iz fizike, kemije i genetike na Sveučilištu Platteville. Zajedno sa svojim mentorom Jamesom Hamiltonom Philip je osmislio projekt razvoja nanožica za što je dobio 100.000 dolara. - Istinski sam zahvalan svojim roditeljima što su mi omogućili da se školujem kod kuće. Da sam redovito išao u školu, sumnjam da bih bio ovako uspješan - rekao je Streich koji će se iduće godine upisati na fakultet, a ljubav prema znanosti planira kombinirati sa svojim političkim aktivnostima u Demokratskoj stranci čiji je aktivni član.
Eric Delgado Znanstveno čudo na nevjerojatnom mjestu, tako je New York Times predstavio Erica Delgada, mladića iz industrijskoga grada Bayonne u New Jerseyju u kojemu većina stanovništva ima prihode na rubu siromaštva. Eric i njegov brat blizanac Nelson odrasli su bez oca, no njihova majka Virginia, porijeklom Portorikanka, trudila se poticati svoje sinove da ostvare vlastite talente. Nelson je tako postao nogometaš, a Eric je u Bayonne High School, nimalo ekskluzivnoj školi u kojoj dio učenika ima probleme sa zakonom, otkrio svoju ljubav prema znanosti. - Talent je rođen, no u prigradskoj školi nije ga bilo lako razvijati. Ipak, napravili smo čuda, a Eric je svoja istraživanja ponekad obavljao i u zahodu - ispričala je Ericova profesorica Maria Aloia. Eric je zajedno sa znanstvenicima Jersey City Medical Centera istraživao MRSA-u, super bakteriju koja je otporna na većinu antibiotika, za što je u svibnju ove godine osvojio peto mjesto na Intelovom natjecanju mladih talenata. Nedavno je počeo studirati na Yaleu.
Daniel Burd “Natjerati” plastične vrećice da istrule poput kore banane, dugogodišnji je san u zaštiti okoliša. Naime, godišnje se proizvodi 500 milijardi plastičnih vrećica čija razgradnja traje oko tisuću godina. No, 17-godišnji kanadski srednjoškolac Daniel Burd otkrio je da se zahvaljujući bakterijama koje jedu plastiku, plastične vrećice mogu razgraditi već za tri mjeseca.- Svaki tjedan sam trebao spremiti stan i strašno me zamaralo što bi s naše police u zahodu na moju glavu pala gomila plastičnih vrećica. Jednog dana bio sam toliko iziritiran da sam odlučio saznati kako se drugi ljudi rješavaju plastičnih vrećica - ispričao je Daniel. Koristeći opremu koju je uglavnom nabavio preko eBaya, tinejdžer je izolirao mikrobe koji bi bili pogodni za razgradnju plastičnih vrećica i uzgojio njihove kulture. Njegovo istraživanje proglašeno je najboljim na ovogodišnjem Kanadskom znanstvenom sajmu u Otawi, a mladić je dobio 30.000 dolara nagrade.
Anastasia Roda Otkad zna za sebe, Anastasia Roda obožava Barnegat Bay, obalno područje New Jerseyja gdje obično provodi ljeta. Kada je imala 15 godina, Anastasia je spoznala da se u blizini nalazi Oyster Creek Generating Station, najstarija američka nuklearna elektrana. Odlučila se za akciju pa je iduća tri ljeta mjerila temperature vode u zaljevima oko nuklearke. Dobivene je podatake uspoređivala s temperaturama vode u kontrolnom zaljevu koji je od nuklearke udaljen više od 10 kilometara. Također, detaljno je analizirala prisutnost i koncentraciju mikroba u vodi te spoznala da je voda u blizini nuklearke toplija, što je pogodovalo širenju bakterija. Anastasia je za svoj rad dobila niz priznanja, uključujući i nagradu Američkog prirodoslovnog muzeja namijenjenu mladim istraživačima, a njezin je rad bio zapažen i na ovogodišnjem Intelevom natjecanju. Anastasia Roda sada studira na Harvardu.
Isha Jain Kada je imala devet godina, Isha Jain počela je istraživati fizikalna svojstva slatkiša. Njezin otac Himanshu Jain, profesor znanosti o materijalima na Lehigh University u Pennsylvaniji, pozvao ju je da nastavi istraživanja u njegovu laboratoriju. Kada je napunila 14 godina, Isha je počela surađivati u Laboratoriju za razvojnu biologiju na problemima rasta udova, a svoj je interes usmjerila na bolesti kostiju. U dobi od 16 godina Isha je već dobila niz priznanja i nagrada od kojih je najvažnija pobjeda na Siemensovom natjecanju, što joj je donijelo 100.000 dolara za školarinu. - Oduvijek sam voljela matematiku i prirodne znanosti, a uspjela sam zato što sam se sa znanošću počela baviti kao djevojčica - rekla je Isha Jain koja sada studira na Harvardu, a u slobodno vrijeme igra nogomet i proučava indijski ples.
SAD ima Intelovo natjecanje mladih
|