Groteskno i paradoksalno primjerene su riječi za skandal u kojem se tabu potvrdio na međunarodnom skupu o - tabuima. Naime, iako je tema upravo završene ovotjedne međunarodne znanstvene konferencije u poljskom Poznanju nosila naziv "Tabu - širom otvorenih očiju", intervencijom prodekanice i jednog dekana tamošnjeg sveučilišta, a nakon brojnih anonimnih telefonskih protestnih poziva, iz izložbenog prostora u središnjem sveučilišnom holu uklonjena su dva rada hrvatskih umjetnica.
Riječ je o "Inner Beauty ulošcima", radu pulske akademske kiparice Roberte Weissman Nagy, koji je do uklanjanja bio izložen u jednoj velikoj vitrini, te radu zagrebačke umjetnice Sonje Hržina Majstorović "Žena domaćica, kurva svetica" koja je bila obješena na sredini sveučilišnog hola. Ova dva rada referirala su se na tabu menstruacije, odnosno uloge "savršene" žene u patrijarhalnom društvu. Ova je cenzura izazvala nemalu raspravu među sudionicima konferencije o tabuima, tim više jer ju je do uklanjanja vidjelo dosta ljudi, posebno studenata i profesora.
"Sada sam u nekom pozitivnom čudnom šoku, ali mislim da je u najmanju ruku sramotno da jedna Poljska, kao organizator kongresa o tabuima, dozvoli ovakvu cenzuru", rekla je Roberta W. Nagy i zatim ukratko objasnila svoj "sporni" rad: "Bombardirani smo reklamama o 'onim danima u mjesecu'. Prvo sam na Facebooku anketirala prijateljice o tome koje uloške najviše koriste, potom ih kupila i onda s crvenim koncem u tri tona ručno izvezla svoj ciklus 986".
Kustosica ove izložbe bila je Kristina Babošek iz ljubljanskog zavoda za kulturu i umjetnost Artevida. Ona je nakon cenzuriranja radova Roberte Nagy i Sonje Hržina Majstorović odlučila ukloniti i preostale radove Jasminke Končić, Stelle Bernhardt, Urha Sobočana i grupe Škart, koji su također izlagali na temu "Subverzivni ručni radovi - tabu u tkanju kultura". Riječ je, inače, o široj međunarodnoj izložbi za koju je još otvoren poziv do 15. siječnja, i koja će se održati u Ljubljani u ožujku i travnju iduće godine. (Z. ANGELESKI)