- gettyimages
Pripadnica američkih oružanih snaga Gillian Boice nakon povratka iz Iraka u SAD neprestano je imala noćne more i redovito se ujutro budila izmorena.
Olakšanje je došlo u vidu poznatog lijeka, proizvednog 1973., za snižavanje visokog tlaka kojeg su vojni liječnici pretvorili u vodeći tretman protiv noćnih mora povezanih s ratnim traumama.
"Prazosin je toliko promijenio moj život," govori sad umirovljena vojna policajka Boice. "Ranije nisam mogla spavati, lijek mi je vratio mirne noći."
Tisuće američkih vojnika koji su se borili od Vijetnama do Afganistana danas uzimaju prazosin. Eksperimentalna faza započela je u bolnici Seattle VA i zatim se raširila širom SAD-a.
Lijek uzimaju i vojnici koji su upravo u borbenim zonama, a lijek se prodaje i pod imenom Minipress, Vasoflex and Hypovase. On je zapravo jeftino rješenje za problem jer se sad već proizvodi i u generičkom obliku.
U prijašnjim tretmanima oboljeli od PTSP-a, tj. oni koji su patili od ratnih noćnih mora dobivali su sedative na koje su neki postali ovisni i onesposobljavali ih za daljnje zadatke.
S druge strane, lijek za snižavanje krvnog tlaka, po mišljenju američkih stručnjaka, nema ozbiljnije nuspojave. A može se koristiti i za dnevne fantazije i priviđenja ratnih događanja iz prošlosti.
Oko 75 do 80 posto pacijenata, a riječ je o nekih 1.000 američkih vojnika i 300 veterana, koji uzimaju prazosin prestali su imati noćne more - no i dalje su sanjali - samo par dana nakon početka tretmana.
izvor: www.net.hr