Upisao:
OBJAVLJENO:
PROČITANO
895
OD 14.01.2018.PUTA
Svetski dan Roma
u trećoj godini evropske strateške akcije "Dekada uključenja Roma", čiji su ciljevi da se otkloni diskriminacija Roma i da se oni uključe u društvene tokove, najveći problemi Roma u Srbiji su nepostojanje državne politike prema Romima, diskriminacija i problem predrasuda.
Prema podacima Romskog informativnog centra, oko 49 odsto romske populacije u Srbiji ugroženo je siromaštvom, dok oko 60 procenata Roma nema završenu osnovnu školu. Od svih nezaposlenih u Srbiji, 60 odsto čine Romi. Jedan od njihovih najvećih problema su nelegalna naselja u kojima žive u uslovima opasnim po zdravlje i život.
Poslednji pokušaj da se Romi rasele iz divljeg naselja Gazela nije uspeo zato što ih niko ne želi u svom komšiluku. Stanovnici romskog naselja na Surčinskom putu govore za B92 o sumornim uslovima u kojima žive.
Izvršna direktorka Romskog informativnog centra Rozalija Ilić smatra da Rome, iako narod prebogate kulturne tradicije, ne posmatraju kao ravnopravne članove društva. Ona smatra da bi Vlada i odgovorne institucije u Srbiji morale da utiču na to da Romi postanu odgovorni građani društva.
"Država nas gleda kao veoma siromašne ljude kojima stalno treba pomoć. Umesto da nas postave u poziciju aktivnih građana koji će raditi i zarađivati za sebe i biti društveno odgovorni, kao i svi ljudi. Zašto jedan Rom ne bi mogao da bude hirurg ili ministar prosvete? Pri tome imamo jednu staru kulturu jednog naroda koji ima svoje pesme, bajke, umotvorine i zagonetke vrlo malo poznate u obrazovnim strukturama", kaže Ilićeva.
Zakonom o manjinskim pravima Romima je garantovano pravo kreiranja sopstvene kulturne politike. Ta mogućnost, prema rečima direktora YURom centra Osmana Balića, Romima i drugim manjinama pomaže da odrede i poboljšalju svoj način života. Međutim, Balić smatra da Srbija nema definisanu državnu politiku prema tom narodu.
"Sam zakon o nacionalnim manjinama nije dovršen sa tog aspekta, tako da praktično na lokalnom nivou imate jednu pojavu da pripadnici manjinskih zajednica ne učestvuju u kreiranju kulturnih dešavanja i kulturne politike. To isto imate i na državnom nivou jer država, pre svega, nema opštu kulturnu politiku, a naročito politiku multikulturalizma. Treća instanca je nepostojanje politike prema Romima. Politika podrazumeva pisane akte strategije i akcione planove, a ne politiku u predizbornim kampanjama", kaže Balić.
Prema popisu stanovništa iz 2002. godine, u Srbiji živi oko 108.000 Roma, dok se prema nezvaničnoj statici UNICEF-a procenjuje da u Srbiji živi od 400.000 do 700.000 pripadnika romske nacionalne manjine.
Predsednik Srbije primio delegaciju Roma
Predsednik Srbije Boris Tadić čestitao je svim građanima Srbije romske nacionalnosti 8. april, Svetski dan Roma, i najavio da će se založiti da država više radi na podizanju nivoa tolerancije prema Romima i njihovoj punoj integraciji u društvo.
Tadić je danas u Beogradu razgovarao sa delegacijom Nacionalnog saveta romske nacionalne manjine o teškom položaju Roma, ne samo u Srbiji, nego i u regionu.
U razgovoru je konstatovano da je, uprkos nekim početnim rezultatima na unapređenju položaja Roma, njihov položaj u Srbiji veoma težak, saopštila je Pres služba predsednika Srbije.
Navodi se i da je istovremeno napomenuto da u društvu, suočenom sa visokim stepenom siromaštva i ekonomskim problemima, položaj Roma dodatno otežavaju predrasude, kako u školovanju, tako i prilikom zapošljavanja i rešavanja problema stanovanja.
Đelić najavljuje afirmativne akcije
Potpredsednik Vlade Srbije i predsednik Saveta za unapređenje položaja Roma Božidar Đelić rekao je gostujući na televiziji B92, da je 120 miliona dinara, koliko se izdvaja iz budžeta za romsku populaciju malo, ali da će se ubuduće primenjivati afirmativne akcije kako bi se ta manjina integrisala u društvo, a njeni pripadnici živeli bolje.
"Romska populacija će kroz zakone koje imamo u domenu reciklaže, gde su već aktivni i to ne treba gledati sa podsmehom, jer to je jedan veliki biznis koji može obezbediti prihod od 100 miliona evra godišnje... Radićemo sa njima da se napravi jedna profesionalna struktura, da to ne bude samo jedna porodica ili dve, da svi bidi aktivni", kazao je Đelić.
On je naveo da Srbija mora, na nivou lokalne samouprave, ali i javnih preduzeća i države, obezbediti da ima i pripadnika romske nacionalnosti.
"Ne samo da se bave pripadnicima Roma, već da ta populacija vidi da je predstavljena na svim nivoima", objasnio je Đelić.
Lađević: Situacija danas bolja
Kada se govori o Romima, podaci su uvek univerzalni i ne odnose se samo na Srbiju, izjavio je za Jutarnji dnevnik Radija B92 Petar Lađević, direktor Službe Vlade Srbije za ljudska i manjinska prava.
"Prema tome, situacija sa Romima u svim zemljama koje su potpisale Dekadu Roma je, u principu, veoma slična. Što se tiče Srbije, situacija je bolja nego što je bila, jer smo ipak učinili nešto na afirmaciji akcionih planova i u okviru određenih akcionih planova, koje određena ministarstva provode, pomerili smo stvari sa mesta. Nadam se da će se predsedavanjem Dekadom Roma, koja dolazi u junu u Beograd, učiniti još više", rekao je on.
Lađević je dodao da se "pomak vidi, pre svega, u sferi obrazovanja i tzv. afirmaciji prilikom upisa dece u željene škole".
"Načinjen je veliki pomak u sferi stanovanja i u vezi sa donošenjem urbanističkih planova za legalizaciju romskih naselja. Ministarstvo zdravlja je učinilo veliki pomak, pre svega, u vakcinaciji, preventivi, koja do sada nije bila prisutna", kaže on.
Povodom Svetskog dana Roma gost Vesti Televizije B92 bio je predsednik Unije Roma Srbije Rajko Đurić, koji je ocenio da, kada je u pitanju položaj Roma u Srbiji, ima napretka, ali i da se na početku 21. veka Romi i dalje suoačavaju sa diskriminacijom.
DS za veći stepen solidarnosti sa Romima
Demokratska stranka danas je, povodom Svetskog dana Roma - 8. aprila, navela da su Romi ekonomski najugroženiji narod u Evropi, i da srpsko društvo treba da pokaže veći stepen solidarnosti prema njima.
"Stopa nezaposlenosti, broj nepismenih, zdravstveno ugroženih, najveći je upravo u romskoj populaciji, i država i društvo moraju da preduzmu sve kako bi Rome učinili ravnopravnim građanima, sposobnim da zauzmu svoje mesto u svakoj sferi društva", navodi se u saopštenju DS-a.
DS će, kao stranka koja se zalaže za socijalnu pravdu i solidarnost, učiniti sve kako bi doprinela afirmaciji romske populacije i njenoj punoj integraciji, navodi se u saopštenju.
*********************************************************************************
A ROMI U BG STRAJKUJU JER IM JE SRUSENO NASELJE BEZ STRUJE ... CAK SU IM I TO USKRATILI... DA DA HAJDE DA SLAVIMO IMAMO OPET LAZNU NADU I OBECANJA KOJA SE NECE ISPUNITI...
MOZDA VAM JE SVE TO POZNATO?...