Na smrt u različitima kulturama gledaju drugačije. Jedan od zapadnjacima najčudnijih pogleda na smrt imaju Meksikanci. Riječ je o njihovoj tradiciji Santa Muerte (Sveta smrt).
Poznata je i pod imenom Dona Sebastiana, a riječ je o religijskoj figuri koja je proizvod miješanja brojnih kultura. Paganizam i katolicizam stvorili su divan hibrid suvremene religioznosti i prahistorijskog štovanja natprirodnih sila.
Katolička hijerarhija ne odobrava tradiciju Svete smrti, jer se smatra da je Isus uskrsnućem pobijedio smrt i ne sviđa im se taj cijeli koncept moljenja smrti.
Sveta smrt nije štovana kao takva. Njoj nije posvećena nijedna crkva, što je, naravno, posljedica toga što je službena Crkva ne ubraja u svete, ali njoj se vjernici u Meksiku mole za zaštitu, sreću i ljubav.
Često upravo od nje traže pomoć za sretan povratak otetih članova obitelji (otmice su iznimno česte u Meksiku i jedan su od glavnih društvenih problema).
Velika je sličnost između nje i smrti s kosom. Osim što je riječ o kusturu odjevenom u duge halje, i ova meksička Dona Sebastiana često je prikazana s kosom, jedina je razlika što je Sveta smrt obučena u žensku odjeću svijetlih boja.
Neki govore da to upućuje na vezu između Svete smrti i Svetog Mihaela, on je jedan od arhanđela i u srednjem vijeku je bio zaštitnik viteštva.
No Katoličku crkvu najviše zabrinjava što legende o Svetoj smrti idu sve dublje i dublje, pa se sada njen kip često zna vidjeti obučen u bijelu haljinu s krunom od zlata, mnogi njeni štovatelji je vide kao jedno od obličja Djevice Marije.
Njen kip često boje u crvenu, bijelu, crnu i zelenu boju. Ove tradicionalne boje predstavljaju sreću, ljubav, novac i zaštitu. Iako se njoj u često pale svijeće, također joj se poklanjaju crvene ruže, cigarete i tekila.
Mnogi smatraju da štovanje Svete smrti potječe iz meksičke države Veracruz, gdje se još uvijek izvode vještičji obredi, dok neki smatraju da njen lik vuče korijene iz aztečkih vjerovanja i aztečkog boga smrti Mictlantecuhtlia.
No legenda o Sebastiani možda ima i suvremenije korijene. Naime velika austrijska zajednica u Meksiku vjeruje da je ona Krampusova žena.
Danas like Santa Muerte usvajaju mnoge kriminalne organizacije čiji članovi tetoviraju njen lik i smatraju je svojom zaštitnicom.
A koje je zapravo podrijetlo ove neobične svetice vjerojatno nikad nećemo saznati.
Socyberty.com Net.hr