Piše: Marija Leko
Bez obzira je li riječ o šaljivim e-mailovima, oponašanju smiješnih gesti i navika kolega pa i crnohumornim komentarima “na račun” šefa, zafrkancija podiže produktivnost jer zbližava zaposlenike. Također, šale, smanjuju stres i “razbijaju” poslovnu rutinu, tvrde znanstvenici američkog sveučilišta Missouri-Columbia.
- Smijeh stvara pozitivne emocije te pomaže ljudima da prebrode konfliktne situacije, ali i izbace nakupljeni stres - kaže psiholog Chris Robert. Humor potiče kreativnost, koja je ključ brzog “vraćanja loptice”, ali i rješavanja poslovnih zadaća.
- Usmjerite li “oštricu” humora na sebe umjesto na kolege, šala će sigurno biti smiješna svima, a ne samo vama - savjetuju psiholozi. No zafrkavate li se s kolegama i nadređenima, bez obzira na njihovu tolerantnost, neke su teme ipak strogo zabranjene. Humor baziran na ismijavanju rasne i vjerske pripadnosti te seksistički komentari mogli bi vas stajati posla. Stoga inspiraciju potražite u svakodnevnim situacijama poput “napornih” klijenata, nespretnih kolega i ćudljivih šefova.
CLEESE JE NEPOGREŠIV GURU ZA POSLOVNI HUMIOR
Velike korporacije poput IBM-a, General Electricsa i Kodaka organiziraju radionice na kojima zaposlenici uče kako biti duhoviti. U jednoj od njih kao savjetnik za humor radi i britanski komičar John Cleese, jedan od članova urnebesne ekipe “Monty Python”. Najpoznatiji stručnjak za uredske šale, Stu Robertshaw, kojeg nazivaju i “Doktor Humor”, u knjizi “Dragi doktore Humor” navodi primjere uredskih spački koje odašilju poruku “primatelju”. Neke od njih prikazane su na ovim slikama.
Djeca predškolske dobi smiju se i do 400 puta na dan, no odrasli, tek 15 puta, pokazala je studija
(Shutterstock)
Kolegu čistunca oduševit jednostavno održavanje.