Šećer nas čini ovisnicima
Znanstvenici sa Sveučilišta Princeton utvrdili su da se iza želje za slatkim ustvari krije ovisnost, odnosno da pretjerano konzumiranje šećera stvara u ljudskom mozgu isti učinak kao opijati. Naime, kod veće konzumacije šećera, utvrđeno je da u mozgu raste razina dopamina, baš kao i pri konzumaciji opojnih sredstava. Istraživanja su pokazala i da taj tip ovisnosti pogađa čak 40 posto žena i samo 15 posto muškaraca.
Najgora upoznavanja
Prilikom upoznavanja s novom i nepoznatom osobom želja nam je ostaviti što bolji dojam. Pa ipak, mnogi kao da se trude prvi susret učinit katastrofom te u što kraćem roku postići da osobi koju upoznaju počnu ići na živce. Najgori počeci upoznavanja, pokazale su provedene ankete, odnose se na inzistiranja na određenim temama - politici, religiji, bivšim partnerima ili roditeljima kao i na konstantnim i neumjesnim asocijacijama na seks. Dakako, najgora upoznavanja vezana su i uz iritantne mirise - češnjaka ili alkohola, kao i na pretjerano cool držanje.
Ona baš kao njena mama
Istraživači s Harvard Medical School tvrde da djeci čije su majke u trudnoći dobile previše kilograma prijeti dvostruko veći rizik od pretilosti u tinejdžerskoj dobi. Smatraju da višak kilograma dobivenih u trudnoći može loše utjecati na fetalni razvoj i time kod djece povećati sklonost k debljanju. Ženama »normalne« tjelesne težine preporučuju u trudnoći povećanje tjelesne težine za 10 do 15 kilograma, a buckama najviše deset kilograma.
Roditelji »okidači« za mlade pušače
Prema rezultatima znanstvene studije objavljene u magazinu Health Psychology, a koju su izradili znanstvenici sa sveučilišta u Indijani, najčešći okidači za mlade i nove pušače njihovi su roditelji. Naime, studija je pokazala da je vjerojatnost da će tinejdžer početi pušiti, neovisno o spolu, najveća kod onih mladih čiji su roditelji i sami počeli pušiti u ranijoj dobi i ubrzo postali redoviti pušači.
Pripremila N. O. R.