Opasni mirisi
Sastojci dezodoransa tjeraju strah u kosti
Zakoni o kontroli kozmetičkih proizvoda uglavnom su takvi da se u njima može naći gotovo sve. A što se, primjerice, krije u sredstvima protiv znojenja ili iza oznake koja ukazuje na miris?
Američka Agencija za zaštitu okoliša zahtijeva od radnika da nose zaštitne rukavice, odjeću i naočale dok barataju kemikalijama kao što su diazolidinil urea i propilen glikol pri proizvodnji vašeg omiljenog antiperspiranta (sredstva protiv znojenja).
Spriječite znojenje i neugodne mirise |
Radnici su upozoreni da paze da im koža ne dođe u dodir s ovim kemikalijama jer dovode do abnormalnih promjena u strukturi mozga, jetara i bubrega. I to u koncentracijama manjim od onih koji se nalaze u gotovim dezodoransima! Za razliku od radnika, kupce ne upozoravaju na rizik prije kupnje ovih popularnih proizvoda, koje svaki dan nanosimo direktno na kožu pazuha, piše Estelle Hayes za Huffingtonpost.
Prepušteni smo, dakle, sami sebi i čitanju sastojaka. No, i tu postoji problem jer proizvođači nisu dužni navesti sve što se nalazi u proizvodu. Ukoliko na etiketi piše 'miris' nikad nećete saznati o čemu se radi. Mirisi su zaštićeni kao poslovna tajna, a to znači da bi se tu moglo nalaziti do čak 200
sumnjivih sastojaka.