Sapunika
Sapunika
- lat. Saponaria officinalis je biljka iz porodice Caryophyllaceae. Raste od Europe do zapadnog Sibira.Dosiže do 70 cm visine, a cvate bijelim ili blago ružičastim cvijetovima, od svibnja do rujna. Biljka je ljekovita, sadrži dosta saponina, tako da je nekada korištena kao nadomjestak za sapun. Postoji i veći broj kultiviranih odlika,ove se pak uzgajaju isključivo zbog cvijetova.Dodatna literatura
Wilfort,R. Ljekovito bilje i njegova upotreba,Zagreb 1974.
http://hr.wikipedia.org/wiki/SapunikaSapunika - Saponaria officinalis
Sapunika u narodu je još poznata i kao sapunjača, slinarica, sapunica, penušavac, penavac, penjaviče. Raste kao korov po vlažnim peskovitim terenima, šikarama i raznim zapuštenim mestima. Ima je u nekim zemljama srednje i južne Evrope, a najviše je zastupljena na području Balkanu. Kod nas se obično gaji u baštama kao ukrasna biljka. Njen naziv potiče od latinske reči sapo što znači sapun, jer zbog sadržaja saponozida sapunjača pri trljanju u vodi stvara penu. Zbog ove osobine sapuniku se upotrebljavali još u staroj Grčkoj a kasnije i u Rimu.
Sapunjača je višegodišnja zeljasta biljka, sa debelim i granatim rizomom. Stablo joj je uspravno, člankovito i golo, slabo granato, visoko do 90 cm. Listovi su goli, eliptični, zašiljenog vrha, po obodu celi i naspramno raspoređeni na stablu. Cvetovi su pojedinačni na kratkim drškama, sakupljeni u metličaste cvasti, bele ili ružičaste boje. Cveta preko celog leta. Plod je čaura.
Kao droga koristi se koren (Saponariae radix) i nadzemni deo biljke u cvetu (Saponariae herba). Sapunjača sadrži oko 5% triterpenskih saponozida (saporubrozid), malo smole i gume. Deluje kao ekspektorant i blag diuretik (omogućava lakše izlučivanje mokraće). Upotrebljava se kao ekspektorans, slično američkoj drogi senegi.
Služi za izradu galenskih preparata (čaj, dekokt, prašak) koji se koriste kod prehlada, za izbacivanje sluzi, potom kod reumatizma i gihta. U narodnoj medicini ponegde se upotrebljava i za lečenje kožnih oboljenja. Zahvaljujući osobini da peni koristi se za izradu voda za pranje kose, sredstava za pranje zuba, vode za usta. Ekstrakt sapunjače ulazi u sastav kombinovanog ekspektoranta sirupa Thymotussan.
Kod Sapunike se sakuplja koren koji se vadi u proleće (mart) ili jesen (oktobar i novembar) i to koren starijih biljaka. On se očisti od zemlje i trulih delova, iseče na manje delove i suši na suncu u tankom sloju ili u sušnici na temperaturi 40 – 45°C. Osušen koren je valjkast, crvenosmeđe boje, krt, a prilikom presecanja vidi se beličasta kora i kambijalni prsten žute boje. Droga je sladunjavog i nagorkog ukusa, a mirisa skoro nema. Odnos svežeg i suvog korena je 3:1.
Nadzemni deo biljke se sakuplja za vreme cvetanja, u toku juna i jula. Od 5 kg sveže herbe sapunjače dobija se 1 kg suve. Droga se pakuje u papirne ili jutane vreće i čuva na suvom i promajnom mestu.