Za temu ovog članka bit će naročito zanimljiv ranije spomenuti šamanizam, jer se kod nekih (mnogih) za njega karakterističnih pojava može prilično jasno uočiti ritam. Šamanizam je tehnika ekstaze, magija i svojevrsna religija.
To je srednjoazijski sibirski religiozni fenomen.Šamanizam pokazuje posebnu magijsku "specijalnost" - "upravljanje vatrom", magijski let, itd. Šaman gospodari svojim "duhovima" tako da uspijeva s njima komunicirati a da se ne pretvori u njihovo oruđe.On ima sposobnost uzdići se na Nebo i spustiti se u Donji svijet. Svako ekstatično iskustvo koje odlučuje o pozivu budućeg šamana sadrži tradicionalnu shemu obreda inicijacije-stradanje,smrt i uskrsnuće( tu se ,dakako,radi o simboličnoj smrti;tj. raskidom s dotadašnjim načinom života).
Šamanska odjeća ne odaje samo prisutnost svetoga već prikazuje i kozmičke simbole i metafizičke puteve. Odjeća sama po sebi predstavlja religiozni mikrokozmos. S jedne strane, ona čini gotovo potpun simbolički sistem,a s druge, ona je posvećenjem prožeta brojnim duhovnim silama (može je nositi samo onaj koji zna obozdati njene duhove ). Odjeća je neizostavan element magijskih rituala, i ona je ta na kojoj ću najprije sagledati ritam. Poznato je da se magijska odjeća manje ili više razlikuje već prema tome o kojem se obliku magije radi, no u pravilu svaka odaje nastojanje povez ivanja s prirodom i vjerovanjima onih koji je nose. Budući da sam o ovoj problematici najviše materijala pronašla za šamanizam, iznijet ću najčešće elemente koji se pojavljuju u odjeći šamana. Šamansku odjeću čini ogrtač (koji može biti i krzno neke životinje), a na kojeg su pričvršćeni razni ukrasi - pr. metalni kolutovi raznih veličina, kosti,kljove i zubi životinja, zvončići, figure koje predstavljaju mitske životinje, drvo života, lanci, platnene trake, perje, izvezeni ili pričvršćeni razni simboli-prevladavaju ornitološki (ptica-orao ili sova, medvjed, jelen). Svi elementi te odjeće čine ritmički sklad bilo da je riječ o oblicima ukrasa ili samoj boji odjeće. Uz ogrtač treba spomenuti i masku. Maska se ne javlja kao neizostavan dio odjeće tako često, što i ne čudi jer već i ostali dijelovi odjeće,pa i razni oblici koji se crtaju po licu (tijelu) čine masku.I na maski se može uočiti ritam,a i simetrija(os simetrije je okomica spuštena sredinom maske).Isto možemo uočiti i kod "šara" na tijelu (licu), bez obzira je li riječ o crtama, raznim oblicima ili njihovoj boji. Kapa, kao jedan od dijelova odeće šamana, može biti namotaj platna, dio krzna neke životinje (s glave), metalna. Njeni ukrasi (često je to perje-labuda, orla, sove), oblici na njoj i boje izmjenjuju se u određenom ritmu. Šaman će uz odjeću nositi i ukrase raznih oblika i veličina, od ogrlica, narukvica, naušnica. Kod svih tih ukrasa također je vidljiv ritam. Kod nekih plemena šaman nosi i štap ili bič. Kod nekih se plemena također na odjeći može uočiti i pojava mističnih brojeva 3,7,9 (količina pojedinih elemenata na odjeći odgovara tom broju ).
Svaki element odjeće ima svoje značenje, bilo da je to pomoć kod izvantjelesnog putovanja šamana ( pr. ptičje perje ili čak čitav kostur ptice prikazan na odjeći omogućiti će letenje na drugi svijet ) ili pridodosi ekstazi i padanju u trans ( u pravilu i jedno i drugo ). Kosti na odjeći najčešće simboliziraju smrt i uskrsnuće šamana ;nakon inicijacije on započinje novi život, ili ga pretvaraju u neku (mitsku ) životinju ( prisutno je vjerovanje da se životinja može ponovno roditi iz svojih kostiju ). Za odvijanje seanse te postizanje ekstaze i transa neophodan je i bubanj. Postoji vjerovanje da je njegova okosnica načinjena od Drva života ( koje je posrednik između Neba i Zemlje ), pa se on može poistovjetiti sa Drvetom kojim se šaman simbolički penje u Nebo.Bubanj je obično oblog oblika, od jelenje,losove ili konjske kože, a može imati i pričvršćene brojne metalne komadiće, praporce, zvončiće, slike u željezu koje predstavljaju duhove,razne životinje…Služi za postizanje određenog ritma koji će pomoći postizanju transa. U tom će se ritmu odvijati ples, disanje, izgovarati obredne molitve i sl. No poseban ritam ne daje samo bubanj. Već i sama odjeća šamana(brojni ukrasi na njoj ) pritikom njegovih kretnji-koje moraju slijediti određen ritam-proizvest će odgovarajući zvuk. Glazba određenog ritma postiže se i raznim zvončićima ( npr. maraca kod Indijanaca), praporcima, vrećicama kristala, kamenja, gongom, ljušturama od školjki… ( prema Eliade,Šamanizam i arhajske tehnike ekstaze,Izdavačka knjižnica Zorana Stojanovića Sremski Karlovci, Novi Sad ) Ritam u obredima igra neizostavnu ulogu - on je zaslužan za postizanje ekstaze i transa, stoga ne treba čuditi što je sve njemu podložno. Tijelo osobe koja vrši obred ili osoba koje u njemu aktivno sudjeluju počet će djelovati u "nametnutom"ritmu. S ritmom će se uskladiti disanje. Znanstveno je dokazano da disanje na određeni način utječe na cerebellum( dio mozga koji usklađuje mišićne kretnje), stoga će doći do spontanog gibanja tijela, uz to javljaju se i temperaturne promjene, grčevi, svjetlosni i zvučni doživljaji, emotivni doživljaji, iskustva s mislima, izvantjelesna iskustva, nadnaravna iskustva. Za magiju su posebno značajna posljednja dva. Kod izvantjelesnog iskustva vlastito se tijelo doima dalekim; postoji osjećaj izbivanja iz tijela. Osoba uistinu može "vidjeti" svoje vlastito tijelo i opisati razna mjesta , a da fizički nije bila na njima. Nadnaravna iskustva tiču se sposobnosti koje se u takvom stanju najčešće pojavljuju- vidovitosti, telepatije i sposobnosti viđenja aure. (prema Gunnel Minett, Dah i duh, Preporađanje, Zagreb, 1996.) http://likovna-kultura.uazg.hr Autor teksta: Tanja Kralj | ||
|
Upisao:
OBJAVLJENO:
PROČITANO
423
OD 14.01.2018.PUTA