Odigraj "Tarot DA/NE"

Kalendar događanja

Član tonimir

Upisao:

tonimir

OBJAVLJENO:

PROČITANO

763

PUTA

OD 14.01.2018.

Sadašnje stanje glavnoga oltara u Katedrali

Sadašnje stanje glavnoga oltara u Katedrali
Oltar mora biti iskren u umjetničkom izrazu: ako je kameni – od punoga kamena umjetnički obrađen.

Sadašnje stanje glavnoga oltara u Katedrali

Željka Ružić*

Novi je oltar izrađen 1986. kao puna kamena ploča od bijeloga prilepskog mramora na šupljem betonskom postolju obloženom bračkim kamenim pločama. Spojevi mesingom nisu izvedeni (osiromašenje u izvedbi). Ni projektom ni izvedbom oltar nije primjeren svetosti i veličanstvu namjene. Oblaganjem se „glumi” da je postolje od punog kamena. No, crkva nije kazalište: oprema njezina Svetišta nikada ne smije biti jeftina imitacija osobito kad je riječ o drevnoj katedrali. Oltar-žrtvenik predstavlja Krista: stoga savršen, cjelovit, istinit, dostojan, a u katedralnoj crkvi i uzor drugim biskupijskim crkvama.

Oltar mora biti iskren u umjetničkom izrazu: ako je kameni – od punoga kamena umjetnički obrađen. Stoga treba maknuti jeftini postament i dotjerati postojeću mramornu ploču (ona je sada i okrhnuta). Ako treba štedjeti na kamenom postamentu on može biti izveden kao postolje svečanoga stola, više ili manje prozračno, a ne kao gromada koja vizualno potpuno zatvara ionako preusko Svetište.

Željka Ružić, u: Nastavak obnove dubrovačke Katedrale : Studija stanja, potrebnih promjena i mogućih zahvata, Dubrovnik, 1997., točka 3.5.3.

U prigodi zamjene dotrajale lanterne – tornjića koji natkriva vrh kupole, Katedrala je 17. veljače 2011., prvi put nakon 1878., nakratko imala otvoreni vrh kupole. Ovako kroz njega izgledaju križište brodova i sadašnji glavni oltar. Položen je da oko sebe okuplja vjernike iz svih lađa. No, prepriječio se na putu do kapelice svetih moći koju želi vidjeti većina posjetitelja Katedrale. Prije odluke koliko će nova katedra ići u dubinu Svetišta treba preispitati razloge za i protiv ređenja izvan prezbiterija, pod kupolom, kako se uobičajilo zadnjih desetljeća pa i za biskupsko ređenje 2011.

Naša Gospa (Dubrovnik), XVIII (2012.) 46, str. 75.

 

www.tonimir.hr/NasaGospa46.pdf

 

www.tonimir.hr/NasaGospa46.pdf

Pregled najnovijih komentara Osobne stranice svih članova kluba
MAGIFON - temeljit uvid u Vašu sudbinu

DUHOVNOST U OŽUJKU...

OŽUJAK...

ASTROLOGIJA, NUMEROLOGIJA I OSTALO

BRZI CHAT

  • Član iridairida

    I tebi sretaaaan...-:)))

    08.03.2025. 13:17h
  • Član bglavacbglavac

    Drage žene, sretan vam vaš dan: obavezno ga proslavite i posvetite sebi. Lp

    08.03.2025. 07:45h
  • Član bglavacbglavac

    Dobro jutro magicusi. Sretnu nedjelju vam želim. Lp

    02.03.2025. 08:01h
  • Član bglavacbglavac

    Dobro jutro dragi magicusi. Proslavili smo 17. rođendan magicusa. Danas pogledam broj posjeta, a ono 67. 019.704 milijona. Lijepo zar ne?

    01.03.2025. 07:31h
  • Član iridairida

    i meni je od svih zimskih radosti najdraža topla soba...-:)))

    16.02.2025. 11:06h
  • Član bglavacbglavac

    Pozdrav Edin. Kod nas u Varaždinu jučer je padao snijeg, a danas je sunčano vrijeme. Suprotnost koja nas baš i ne veseli. Lp

    15.02.2025. 08:08h
  • Član edin.kecanovicedin.kecanovic

    Dobar dan svim Magicusima. Kod nas pada snijeg, ali je u sobi toplo.

    14.02.2025. 13:34h
Cijeli Chat

TAROT I OSTALE METODE

MAGIJA

MAGAZIN

Magicusov besplatni S O S tel. 'SLUŠAMO VAS' za osobe treće dobiMAGIFON - temeljit uvid u Vašu sudbinuPitajte Tarot, besplatni odgovori DA/NEPitaj I ChingAnđeliProricanje runamaSudbinske karte, ciganiceOstvarenje željaLenormand karteLjubavne poruke

OGLASI

Harša knjigeDamanhurSpirit of TaraIndigo svijetPranic HealingSharkUdruga magicusUdruga leptirićiInfo izlog

Jeste li propustili aktivacijsku e-mail poruku?

Javite nam se na info@magicus.info

Crkveni zakoni o oltaru O preuređenju Svetišta 1985.–1986.