"Ratnički poklič majke-tigrice"
Bestseler "Ratnički poklič majke-tigrice" Ejmi Čua izazvala je u SAD žestoke debate o kineskom i zapadnjačkom načinu vaspitanja. Da li je kinesko "hardcore-vaspitanje" ključ uspjeha? Gubi li Zapad već u vrtiću?
Autorka Ejmi Čua (Amy Chua) pripada drugoj generaciji kineskih doseljenika u Sjedinjenim Američkim Državama. Rođena je u Ilinoisu, a nakon studija prava počinje uspješnu karijeru. Profesorka sa američkog Jejl univerziteta (Yale University) je svojom nedavno objavljenom knjigom postavila više nego provokativnu tezu: djeca samo sa kineskim metodama vaspitanja imaju šansu za uspjeh!
Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Naslovna stranica njemačkog izdanja knjige Ejmi Čua
Stav da prema dječijim ispadima ne treba imati toleranciju i da treba "trenirati strogoću", izazvalo je žestoke diskusije. Sa jednim više nego jasnim DA odgovara zvijezda kineske državne obrazovne televizije Li Junhe.
"To je povezano sa kineskom tradicijom i kulturom. Stare izreke poput 'Samo strog učitelj odgaja elitne učenike' ili 'Samo se šibom i batinom djeca uče diciplini' u Kini je i danas još uvijek prihvaćena metoda vaspitanja."
Mukotrpni rad
64-godišnji penzionisani nastavnik engleskog jezika u strogim vaspitnim metodama vidi takođe i osnovu strogosti na kojoj počiva kinesko društvo: „Kina ima tako mnogo stanovnika. Konkurencija je žestoka. Selekcija se obično obavlja testovima. Zbog toga mora mnogo da se uči. Tu se često ne radi o kretivnosti, već o mukotrpnom radu."
Ejmi Čua u svojoj knjizi opisuje svoje stroge vaspitne metode. Ona skoro da sve zabranjuje svojim objema ćerkama, što je za mnogu djecu i roditelje potpuno normalno: kao na primjer igranje igrica na kompjuteru, prespavati kod prijatelja, igrati u školskom pozorištu... Jednom je Ejmi Čua zaprijetila svojoj kćerki da će joj, ukoliko ne bude savršeno odsvirala partituru na klaviru, spaliti plišanog medu.
“Kineske metode”
Ove takozvane "kineske metode" u mnogome se razlikuju od zapadnjačke predstave o vaspitanju, kaže profesorka pedagogije na Univerzitetu u Hamburgu Ingrid Gogolin. Iako se ne može govoriti o jedinstvenom načinu na koji djecu vaspitavaju roditelji na Zapadu, postoji osnovna saglasnost.
Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Red, rad i diciplina...
„Jedna zajednička odlika vaspitanja na Zapadu, ako se može tako nazvati, je zasigurno ta da djeca treba da se razvijaju sasmostalno. A da li će to biti više ili manje zavisi od njihovih vaspitača."
Upravo iz tog razloga Ejmi Čua objašnjava da vaspitne metode u Sjedinjenim Državama nisu uspjele. Roditelji dopuštaju svojoj djeci previše slobode, kritkuje Čua. Kineske vaspitne metode djeci već od ranog djetinjstva stavlaju pred oči jasne ciljeve. Stroge vaspitne metode otklanjaju nesigurnost a djeca postaju samopouzdana. A činjenica da su prošle godine po prvi put u međunarodnoj PISA studiji učestvovala i djeca iz Šangaja i osvojila prvo mjesto, "majci-tigrici" daje još jedan argument plus.
Ejmi Čua je pak u jednom intervjuu rekla da su je čitaoci krivo shvatili. Jer, ona nikog nije htjela da podučava. Njena knjiga nije priručnik za vaspitanje. Ona je samo htjela svoje iskustvo majke podijeliti slobodno sa drugim majkama, i potaknuti ih da preispitaju zapadnjačke metode vaspitanja.
Autori: Xiegong Fischer / Svetozar Savić
Odg. ur.: Z. Arbutina
http://www.dw-world.de/dw/article/0,,14801228,00.html?maca=bos-TB_bs_avaz_sve-4962-xml-mrss