Jedan oblik kaše od rajčica mogao bi biti ključan za sposobnost borbe protiv raka prostate, tvrde stručnjaci.
Istraživanja su pokazala da proizvodi od rajčice mogu štititi od raka prostate no nije bilo jasno koji su točni mehanizmi ovog zaštitnog djelovanja.
Sada istraživači sa američkog sveučilišta „Missouri“ tvrde da fruhis, organski ugljikohidrat prisutan u dehidriranim proizvodima dobivenim od rajčice, ima dugotrajan snažan zaštitni učinak.
U članku objavljenom u časopisu „Cancer Reasearch“, znanstvenici su rekli da jamče i ispitivanje na ljudima.
Istraživači su podijelili grupe štakora kojima je bila inicirana kemikalija koja uzrokuje rak prostate na kontrolnu grupu koja je dobivala normalnu hranu i grupu koja je dobivala kašu od rajčica, rajčicu u prahu ili kašu od rajčica s dodatkom fruhis-a.
Životinje koje su dobivale kašu od rajčica s dodatkom fruhis-a živjele su najduže, 51 tjedan, životinje koje su dobivale rajčicu u prahu živjele su 50 tjedana, 45 tjedana živjele su one koje su dobivale samo kašu od rajčica, i 40 tjedana koliko živjele su životinje u kontrolnoj grupi.
Rak prostate pronađen je kod 10% štakora kojima je davana kombinacija kaše od rajčica i fruhis-a, u usporedbi sa 30% životinja koje su dobivale rajčice u prahu, 25% životinja koje su dobivale samo kašu od rajčica, i 60% životinja u kontrolnoj grupi.
Istraživači su otkrili i da fruhis u koncentriranom obliku štiti DNA od oštećenja koja dovode do raka prostate.
U kombinaciji s likopenom, koji se nalazi u rajčicama, fruhis je zaustavio rast stanica raka u više od 98% slučajeva.
„Prije ovog istraživanja, istraživači su pripisivali zaštitini učinak rajčica askorbinskoj kiselini, karotenidima, ili fenolnim sastojcima,“ rekao je dr. Valeri Mossine.
„Fruhis bi mogao predstavljati novu vrstu prehrambenog antioskidansa. Eksperimenti poput ovog pokazuju da kombinaciju fruhisa i likopena treba istražiti kao moguću antitumorsku terapiju, a ne samo kao sredstvo za prevenciju,“ dodao je.
Mada su istraživači oprezni u donošenju širih zaključaka iz istraživanja na životinjama, dr. Mossine je rekla: „Rezultati ovog istraživanja mogli bi dovesti do novih intriga u postojećoj prepirki o pozitivnom učinku prehrambenih proizvoda s likopenom i rajčicom u smanjivanju rizika za rak prostate.“
„Jamačno će doći i do ispitivanja na ljudima,“ dodala je na kraju.
Autor:Lovro Lamot, dr.med.
preuzeto sa www.mojdokotr.hr